Japonci, který téměř půl století čekal na trest smrti za čtyřnásobnou vraždu, byla povolena obnova procesu. Podle Amnesty International je Iwao Hakamada (87) nejdéle odsouzeným k smrti na světě. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
K trestu smrti byl Hakamada odsouzen v roce 1968 za vraždu svého šéfa, jeho manželky a jejich dvou dětí v roce 1966. Bývalý profesionální boxer se přiznal po dvaceti dnech výslechu, během něhož byl podle svých slov bit. Později u soudu přiznání odvolal.
Japan retrial for world’s longest-serving death row inmate https://t.co/xoAhzj7ycH
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 13, 2023
Skupiny na ochranu práv dlouhodobě kritizují, že japonští vyšetřovatelé často získávají přiznání násilím.
V obnoveném procesu budou soudci rozhodovat o tom, zda se DNA z krevních skvrn nalezených na oblečení, které měl mít vrah na sobě, shoduje s DNA odsouzence. Jeho právníci tvrdili, že tomu tak není a že důkazy byly zfalšovány.
Iwao Hakamada byl zatčen a obviněn z loupeže a vraždy svého zaměstnavatele a jeho rodiny v továrně na zpracování misa nebo sóji v Šizuoce západně od Tokia v roce 1966. Všichni čtyři byli nalezeni ubodaní po požáru.
V roce 2014 byl Hakamada propuštěn z vězení a okresní soud mu povolil obnovení procesu, přičemž zjistil, že vyšetřovatelé mohli podstrčit důkazy. Rozhodnutí pak zrušil tokijský nejvyšší soud.
Na základě odvolání však soudci Nejvyššího soudu nařídili vrchnímu soudu, aby věc znovu posoudil. Jeho nařízení vedlo k rozhodnutí, že by nyní měl pokračovat nový proces.
„Na tento den jsem čekala 57 let a teď přišel,“ řekla Hakamadova devadesátiletá sestra Hideko, která za bratrem léta stála. „Konečně mi spadla tíha z ramen,“ cituje ji BBC.
Pochybnosti o důkazech
Amnesty International uvítala obnovení procesu jako dlouho odkládanou šanci na nastolení spravedlnosti. „Hakamadovo odsouzení bylo založeno na vynuceném ‚přiznání‘ a existují vážné pochybnosti o dalších důkazech, které byly proti němu použity,“ uvedl ředitel skupiny pro Japonsko Hideaki Nakagawa.
Obnova procesu by však v případě podání zvláštního odvolání mohla trvat roky a právníci proti tomuto systému protestují. Advokáti vyzvali státní zástupce, aby „urychleně zahájili proces obnovy řízení bez podání zvláštního odvolání k Nejvyššímu soudu“.
„Nemůžeme si dovolit další odklad nápravy pana Hakamady, který má pokročilý věk 87 let. Trpí duševními a fyzickými potížemi po 47 letech fyzického omezování,“ uvedl šéf Japonské federace advokátních komor Motoji Kobajaši. Podle rodiny Iwao Hakamady se jeho duševní zdraví po desetiletích strávených ve vězení zhoršilo.
Japonsko je kromě USA jedinou velkou demokratickou zemí, která stále používá trest smrti. Podle The Guardian se vězni v Japonsku popravují oběšením. V tamních věznicích panují nelidské, kruté podmínky a odsouzení v nich často zešílí, píše deník.