Opilí lidé vnímají druhé jako atraktivnější. Tohle ve společnosti zaběhlé tvrzení nyní vyvrátili američtí psychologové. Podle jejich nové studie, která varuje před přílišnou konzumací alkoholu, alkohol dodává odvahu během seznamování. Cíle seznámení ale krásnějšími nečiní, píše deník The Guardian.
Psychologové z Kalifornie vyvrátili efekt „pivních brýlí“ – tedy že s alkoholem v těle nám připadají lidé krásnější. Tým si pozval do laboratoře osmnáct mužských dvojic, dlouhodobých a dobrých přátel, kteří hodnotili atraktivitu lidí na fotografiích a videích.
Účastníci experimentu si vybírali osoby, s nimiž by se chtěli setkat nejraději s příslibem, že k tomu skutečně dojde. Experiment popsaný v časopise Journal of Studies on Alcohol and Drugs byl rozdělen do dvou fází.
‘Beer goggles’ study finds alcohol does not make people seem better looking https://t.co/2a7bB7qRW5
— The Guardian (@guardian) August 30, 2023
Tohle kolo totiž absolvovali muži hned dvakrát. Jednou bez alkoholu a podruhé s alkoholem. Vědci zvolili formát dvojic, aby si spolu přátelé vyměňovali názory. K tomu totiž dochází v přirozeném prostředí, například v prostorech nějakého baru.
Studie však podle The Guardian nenašla žádný důkaz, že alkohol v krvi v našich očích „zkrášluje“ druhé lidi. Tento efekt zmiňuje odborná literatura, nikoli však průkazně, připomínají vědci.
Nebezpečný stimulant odvahy
Alkohol však nějaký vliv na muže měl. Ti s alkoholem v organismu totiž projevovali větší chuť setkat se osobně s těmi ve svých očích nejatraktivnějšími lidmi. Autoři studie tak potvrdili, že alkohol funguje jako „tekutá odvaha“.
Lidé ztrácejí zábrany a naopak získávají kuráž. Psychologové však upozorňují, že lidé mohou v některých případech pít stále více alkohol právě proto, že pod jeho vlivem lépe navazují vztahy. Může to vést až k závislosti.
Zvyšují se pak i rizika nevhodného chování či zdravotních problémů spojených s konzumací alkoholických nápojů. Vědci doufají, že v dalších studiích odhalí, jak spolu souvisí konzumace alkoholu a sexuální násilí.
„Pokud se chystáte konzumovat alkohol, myslím, že stojí za zamyšlení bezpečný způsob vzhledem k vašim cílům,“ řekla Molly Bowdring, spoluautorka studie, která varovala před uvědoměním si prospěchu z konzumace alkoholu.