Klidné městečko Kuldīga v Lotyšsku právě získalo status UNESCO. Zde jsou důvody, proč by mělo být na vašem cestovním radaru nejen toto město, ale celé Lotyšsko.
Mezi Estonskem a Litvou leží země, kterou z 50 procent tvoří divočina. Je zeměpisnou tapisérií moře, jezer a lesů. Ideální pro pěší turistiku, cyklistiku nebo lenošení na plážích s bílým pískem.
Každé roční období nabízí v Lotyšsku jedinečné zážitky. Na jaře výlety lodí. V letních měsících sluncem políbené pláže. Podzim rozehrává nádherné barvy podél údolí Gauja. V zimě si tu zalyžujete.
Co můžete podnikat v městečku Kuldīga
Kuldīga, město v západním Lotyšsku, nedávno získalo status světového dědictví UNESCO jako uznání své „výjimečné univerzální hodnoty pro lidstvo“, jak uvádí server Euronews.
„Kuldīga je výjimečně zachovalým příkladem tradičního městského osídlení, které se mezi 16. a 18. stoletím vyvinulo z malé středověké vesničky na důležité správní centrum vévodství Courland a Semigallia,“ říká organizace OSN.
Město si do značné míry zachovává stejné uspořádání ulic po celá staletí. Vyznačuje se tradiční srubovou architekturou i styly ovlivněnými cizími vlivy, které ilustrují bohatou výměnu mezi místními a cestujícími řemeslníky z oblasti celého Baltského moře.
Kuldīgské taškové střechy a klikaté uličky lemují řeku Aleksupite, díky čemuž si město vysloužilo přezdívku „Lotyšské Benátky“. Ospalé město je ideální pro pomalé průzkumy dlážděnými ulicemi, líná odpoledne u řeky a ochlazovací koupele ve vodopádu Venta.
Jen pár kilometrů za městem se nachází pískové jeskyně Riežupe, labyrint umělých tunelů vytvořených v 18. století. Je to ideální místo k prozkoumání v případě zatažené oblohy.
Lotyško je střední z pobaltských států, tedy ideální základna k jejich objevování. Má dobré dopravní spojení s efektivními, rozpočtově příznivými možnostmi dopravy. Do hlavních měst Estonska a Litvy se z Lotyšska dostanete za něco málo přes čtyři hodiny autobusovou dopravou The Lux Express.
K dispozici jsou také noční lůžkové vlaky, které vás odvezou dále do zahraničí se spoji z Rigy do Stockholmu, Helsinek, Varšavy a Petrohradu. Pokud můžete počkat do roku 2030, vysokorychlostní Rail Baltica tyto cesty ještě zkrátí.
Polovina Lotyšska je pokryta divočinou
Lotyšsko je jednou z nejzelenějších zemí Evropy. Přibližně 50 procent tvoří divočina, což z něj dělá ideální místo pro pěší turistiku a kempování.
Jeho čtyři chráněné národní parky, Kemeri, Gauja, Rāzna a Slītere, poskytují nekonečné možnosti pěší turistiky pro každého milovníka přírody. S pobřežím dlouhým více než 500 km se Lotyšsko může pochlubit desítkami krásných pláží s bílým pískem a borovými lesy, kam až oko dohlédne.
Jednou z obzvláště oblíbených pláží je Jurmala, známá svým dlouhým pásem písku, dřevěnými domy z 19. století a budovami ze sovětské éry.
Zažijte bohatou lotyšskou kulturu a historii
Lotyšské jídlo je ovlivněno kuchyněmi sousedních zemí Švédska, Dánska, Finska, Ruska, Polska, Německa, Litvy a Estonska. Na jídelních lístcích najdete vydatná masová jídla, uzené a nakládané ryby a tmavý žitný chléb.
Kromě Kuldīgy turisty přitahuje svou bohatou kulturou a historií pobřežní hlavní město Riga, které má také status světového dědictví UNESCO. Jeho dlážděné uličky lemují oblast Starého Města, které je považována za jedno z nejkrásnějších v Evropě. V noci to v klubech ožívá hudbou a tancem.
Příběhy lotyšské historie můžete také objevovat na památkách v Bausce, jejíž hrad zničili ustupující Rusové v roce 1706. Nebo Sigulda, kde byl ve 13. století postaven hrad Livonského řádu, který později našel využití jako klášter.