Stále více Evropanů pracuje na dálku. Tento trend výrazně urychlila pandemie covid-19, ale bude pokračovat, protože lidé experimentují s novými způsoby práce. Proč tedy nepracovat z nějaké exotické země?
Výzkumy podle serveru Euronews ukazují, že v roce 2022 v průměru v celé EU pravidelně pracovalo z domova 30 procent lidí. A to buď plně, nebo v hybridním modelu, přičemž předchozí odhady v roce 2019 (před vypuknutím pandemie) uváděly pouhých 5,5 procenta.
Část z této rostoucí populace posune práci na dálku o krok dále tím, že zcela opustí svou domovskou zemi.
S mnoha zeměmi, které modernizují svou technickou infrastrukturu a nabízejí digitální nomádská víza, vytvořila globální ekonomika pro mnohé udržitelný obchodní model.
Nejlepší země, odkud pracovat na dálku
Madeira, Portugalsko
Vzhledem k tomu, že další portugalská města, jako je Lisabon a Porto, jsou svědky nárůstu nákladů a davů turistů, Madeira se ukazuje jako dostupnější alternativa pro digitální nomády a zahraniční pracovníky na dálku.
Její mírné klima a poloha na pobřeží oceánu ji činí přitažlivou destinací pro ty, kteří hledají tradiční kulturu doma a moderní na pracovišti. Díky nedávným upgradům infrastruktury Madeira tvrdí, že má nejrychlejší internet v Portugalsku. Zahraniční vzdálení pracovníci si mohou pronajmout hybridní „pracovní“ prostor zkombinovaný s bydlením. Nájemné za dvoupokojový byt začíná na cca 850 € měsíčně.
Tallinn, Estonsko
Hlavní město Estonska, Tallinn, se nachází podél členitého, ale krásného pobřeží Baltského moře. Klima je chladnější než v jiných městech na našem seznamu, ale pokročilá digitální infrastruktura sem přitahuje nomády.
Díky konkurenční rychlosti internetu a online přístupu k prakticky každé veřejné službě Tallinn nabízí dostupnou alternativu k dražším nebo turisticky vyhledávaným evropským městům.
Jednou z hlavních výhod, které Estonsko nabízí digitálním nomádům a vzdáleným pracovníkům, je flexibilní rezidenční a vízová politika. Digitální nomádi se mohou kvalifikovat pro status elektronické rezidence, což jim umožňuje vlastnit a provozovat podniky bez požadované fyzické přítomnosti.
Tallin has so much history and a growing LGBTQ+ scene, making it a great option for a European getaway @ILoveLGBTTravel #travel #LGBTQ #adventure #Europe https://t.co/X0yrtrBude
— Vacationer Magazine (@VacationerMag) July 22, 2023
Bermudy
Ostrov Bermudy je lákavý pro dobrodruhy. Líbit se tu bude digitálním nomádům, kteří zvažují naprostý odchod z tradičního firemního prostředí.
Zatímco Bermudy jsou stále primárně turistickou destinací známou svými plážemi s růžovým pískem, mají také konkurenceschopnou kapacitu internetu a dobře vybavené prostory pro coworking.
Vzdálení pracovníci mohou získat certifikát Work From Bermuda, který jim umožní pracovat a žít na ostrově po dobu až jednoho roku.
Chiang Mai, Thajsko
Město Chiang Mai se nachází v severních kopcích Thajska a stalo se oblíbenou destinací pro mladší vzdálené pracovníky a digitální nomády. Existuje zde silná kultura expatů i přesto, že Thajsko v současnosti nemá definovaný vízový program pro digitální nomády.
„Speciální turistické vízum“ umožňuje dlouhodobým cestovatelům zůstat v Thajsku až 270 dní. Pro práci však budete muset mít pracovní povolení.
Bali, Indonésie
Bali v Indonésii, často označované jako „ostrov bohů“, se stalo oblíbenou destinací digitálních nomádů už před lety. Prosperující mezinárodní komunita a množství coworkingových prostor usnadňují zakládání podnikání, hledání ubytování a budování sociální sítě v rámci ostrova.
Bangalore, Indie
Rušné město Bangalore bylo nazýváno Silicon Valley of India kvůli jeho technologicky šetrné ekonomice a dobře vyškolené místní pracovní síle. Vzdálení pracovníci a digitální nomádi mohou snadno najít místo v obchodní čtvrti města. Klima Bangalore je relativně mírné ve srovnání s jinými regiony Indie. To z něj činí pohodlnější prostředí pro zahraniční pracovníky.
Země také nabízí dlouhodobé vízum pro odborníky ze zahraničí, kteří chtějí pracovat na dálku v Indii. Zatímco pro dočasné vzdálené pracovníky nebo digitální nomády neexistuje žádný zvláštní vízový program, tradiční pracovní vízum lze prodloužit až na pět let.