Letecká doprava bez emisí je možná. Pokud tedy nikam nespěcháte. Vzducholoď Solar Airship One se pokusí obletět rovník, a to bez emisí a mezipřistání. Trvat by jí to mělo asi dvacet dní. Vzducholodě mají oproti letadlům několik výhod a někteří experti považují tento dopravní prostředek za budoucnost luxusního zeleného létání. Napsal o tom server New Atlas.
Pouť zelené vzducholodě Solar Airship One kolem rovníku započne v roce 2026 a potrvá dvacet dní. Plavidlo s rozměry fotbalového hřiště (asi 151 metrů) urazí celkem 40 tisíc kilometrů. Tuto trasu absolvuje bez mezipřistání a bez emisí.
Během dne budou pohánět solární panely Solar Airship One její solární systémy. Současně budou elektrolýzou vody získávat vodík pro noční lety. Vodík bude protékat palivovými články, čímž dá vzducholodi pohon i bez slunečního svitu.
‚La idea de los vuelos de larga distancia sin emisiones ya no es una quimera‘
➡️ https://t.co/5DbvNRHnn3
SOLAR AIRSHIP ONE es el dirigible que acoge en su cubierta 4.800 m2 de placas solares#sostenibilidad en SPOONFUL#solarairshipone @EuroAirship pic.twitter.com/BvsD3FUvnY— Spoonful.es (@spoonful_magazi) October 5, 2023
Vzducholoď bude mít jednu nevýhodu. Rychlost. Jak upozornil New Atlas, poletí rychlostí pouze 83 kilometrů v hodině. To je necelá desetina rychlosti běžného dopravního letadla spalujícího letecký fosilní petrolej.
Solar Airship One však nabídne úchvatný výhled, který bude možné si díky nízké rychlosti opravdu užít. Vzducholodě navíc mohou přistát prakticky kdekoli a z této lokality zase vzlétnout. Nepotřebují infrastrukturu jako letadla.
Revoluce v létání
Unesou navíc desetkrát větší náklad než dopravní letadlo, přičemž ho dopraví na místo určení za čtvrtinu ceny a desetkrát rychleji než lodní doprava. Na této vzducholodi pracovaly firmy Euro Airship a Capgemini Engineering s mezinárodním týmem inženýrů.
Je představována jako technologický klenot a revoluce v energetické účinnosti a bezpečnosti. Někteří odborníci věří, že jsou vzducholodě budoucností udržitelné a luxusní dopravy. Podobných projektů je v poslední době stále více.
Solar Airship One je tedy vzducholoď šetrná k životnímu prostředí. Dokonalá však není. Její pevnou konstrukci vyplňuje patnáct obalů obsahujících celkem 50 tisíc metrů krychlových hélia, jediného nenahraditelného prvku na Zemi.
Když unikne helium do vzduchu, stoupá z atmosféry až do kosmu. I přesto je vzducholoď pokrytá solární fólií slibnou budoucností bezuhlíkového létání. V poslední době řada společností vyvíjí například i lodě poháněné sluncem či větrem.