Fotbalový klub Slavia Praha má nového majitele. Miliardář Pavel Tykač, čtvrtý nejbohatší Čech podle říjnového vydání magazínu Forbes, podepsal smlouvu o koupi klubu s čínskou společností CITIC Group. Tykač převezme 99,98 % klubových akcií, které dosud držela CITIC. Součástí transakce je i stadion Fortuna Arena v Edenu.
Cena za prodej Slavie není veřejně známa, ale podle odhadů médií činí zhruba dvě miliardy korun. CITIC Group vlastnila Slavii posledních pět let, předtím byl majitelem klubu jiná čínská společnost, CEFC, od roku 2015.
⚽️ Podepsáno. Miliardář Pavel Tykač se stane novým vlastníkem Slavie. Po osmi letech vystřídá čínského majitele.
https://t.co/C5ROuPdyAo— Hospodářské noviny (@hospodarky) December 21, 2023
Pavel Tykač je známý podnikatel a investor, majitel energetické a uhelné společnosti Sev.en Energy. Jeho majetek je odhadován na 183,3 miliardy korun. Tykač je také dlouholetým fanouškem Slavie, stejně jako jeho otec a děda. „Moci se podílet na dalším rozvoji Slavie je pro mě velkou ctí. Doufám, že v mé práci budou jednou pokračovat i moje děti,“ uvedl Tykač.
Současný předseda představenstva klubu Jaroslav Tvrdík bude i nadále působit ve své funkci, zatímco Tykač se stane šéfem dozorčí radu. „Společně se mnou v ní budou můj syn Michal a můj hlavní analytik Jan Bejbl,“ řekl Tykač.
Slavia Praha je jednadvacetinásobným ligovým mistrem a v současnosti je na druhém místě české ligy. Klub také postoupil do jarní vyřazovací fáze Evropské ligy. Za dobu, kdy byla CITIC Group vlastníkem klubu, získala Slavia tři z celkových sedmi ligových titulů v samostatné historii, třikrát ovládla domácí pohár a třikrát se dostala do čtvrtfinále v evropských pohárech.
Transakce bude formálně dokončena na začátku příštího roku, poté co ji schválí regulatorní orgány v obou zemích.