Významný průlom v léčbě rakoviny mozku přinesl naději na rychlé zmizení nádorů mozku během pouhých pěti dnů. Američtí vědci oznámili úspěšnou léčbu tří pacientů trpících glioblastomem, běžnou a agresivní formou rakoviny mozku, pomocí inovativní terapie. Studie byla publikována v New England Journal of Medicine.
Lékařský tým z Mass General Brigham využil terapii CAR-T, personalizovanou léčbu, která využívá imunitní systém pacienta k boji proti rakovině. Tento proces zahrnuje extrakci T-buněk pacientů, jejich modifikaci a následné postupné reintrodukci do krevního oběhu. Tyto upravené buňky pak mohou identifikovat a napadat rakovinné buňky.
Incredible scans show woman’s brain tumour almost completely disappear in just 5 days after new ‘wonder’ treatment #LivingWithCancer #CancerHope #CancerInspiration [Video] A WOMANS brain tumour nearly completely … https://t.co/xQQ0nlEJXM
— Nursing Home Industry News (@CancerCareGiv) March 14, 2024
Tři pacienti, kteří byli součástí klinické studie známé jako INCIPIENT, byli léčeni buňkami CARv3-TEAM-E T. Tato varianta stávající terapie CAR-T zahrnuje navíc do každého pacienta infuzované další protilátky. Studie zaznamenala u pacientů dramatické snížení nádorů po jediné léčbě, přičemž u jednoho pacienta nádor téměř zcela zmizel.
Léčba však měla vedlejší účinky. U většiny pacientů se krátce po infuzi objevily horečky, změny duševního stavu a snížení nádoru bylo dočasné.
Dr. Bryan Choi, neurochirurg z Mass General Brigham, prohlásil: „Platforma CAR-T revolučně změnila náš pohled na léčbu pacientů s rakovinou. Nicméně, pevné nádory jako glioblastom zůstaly obtížně léčitelné, protože ne všechny rakovinné buňky jsou přesně stejné a buňky uvnitř nádoru se liší. Náš přístup kombinuje dvě formy terapie, což nám umožňuje léčit glioblastom širším a potenciálně účinnějším způsobem.“
U jednoho 72letého pacienta se nádor během šesti měsíců zmenšil o více než 60 %, zatímco u 57leté ženy se nádor po jediné infuzi během pouhých pěti dnů téměř ztratil.
„Tyto výsledky jsou úžasné, ale jsou také teprve začátkem. Říkají nám, že jsme na správné cestě v hledání terapie, která má potenciál změnit výhled této nevyléčitelné nemoci. Zatím jsme pacienty nevyléčili, ale je to náš smělý cíl,“ uvedla ředitelka institutu Marcela Maus.