Touha vidět místa, která se objevují ve filmech a televizních pořadech, vede k tomu, že návštěvníci míří do konkrétních destinací, aby se vydali po stopách svých oblíbených postav. Na lokality to má pozitivní i negativní dopady.
V posledních letech se v cestování objevil nový trend: set-jetting. Odvozen od termínu „jet-setting“, set-jetting označuje cestovní ruch inspirovaný filmem.
Co je to set-jetting
Tento trend vyvolal široký zájem turistů a změnil způsob, jakým vnímáme a prožíváme kultovní filmová místa po celém světě.
Podle zprávy 2023 Global Travel Trends Report společnosti American Express, kterou cituje server Euronews, 70 procent příslušníků generace Z a mileniálů čerpá inspiraci pro cestování z filmu nebo televizního pořadu, který nedávno zhlédli.
Dubrovnik Game Of Thrones filming locations ✅ pic.twitter.com/a6oJu2uLN5
— Shahan (@Mo_Sha02) June 15, 2023
Jaký je dopad set-jettingu?
Set-jetting může stimulovat místní ekonomiku tím, že zvyšuje poptávku po cestovním ruchu a vytváří příjmy pro podniky v dané oblasti. Hotely, restaurace, cestovní kanceláře a obchody se suvenýry často zaznamenávají zvýšený zájem.
Údaje ukázaly, že televizní pořady jako Turista, Bílý lotos, Emily v Paříži a Hra o trůny výrazně ovlivnily rozhodování cestovatelů o cílové destinaci a místní ekonomiku.
Údaje společnosti Expedia ukazují, jak populární reality show BBC Zrádci, natáčená na hradě Ardross, způsobila prudký nárůst vyhledávání hotelů na Vysočině.
Set-jetting ovšem přináší i výzvy
Film Dannyho Boylea Pláž z roku 2000 je dokonalým příkladem nepovedeného set-jettingu.
V tomto populárním filmu Leonard Di Caprio prochází džunglí a konečně objevuje tajemné místo, které hledal. Bílou písečnou pláž s nedotčenou vodou, chráněnou před okolním světem majestátními vápencovými útesy ve tvaru oblouku.
Inspirováni krásou této světoznámé scény se na břehy 125 metrů dlouhé a 15 metrů široké pláže na thajském ostrově Ko Phi Phi se brzy sjely tisíce turistů, kteří zpustošili její křehkou ekologii.
Většina korálů, které tvořily krásu této lokality, odumřela po poškození lodními motory, odpadky pohozenými návštěvníky a opalovacími krémy smytými do vody. To nás přivádí k následujícímu paradoxu: Turisté se přijíždějí podívat na nádhernou a nedotčenou lagunu z filmu, a nakonec navštíví přelidněnou a znečištěnou pláž.
Mnoho dalších lokalit, které se objevily v úspěšných filmech a televizních pořadech, hlásí přelidnění, zvýšený provoz a odpadky. Starému městu Dubrovník, které se objevilo ve filmu Hra o trůny, dokonce hrozí, že ztratí statut světového dědictví UNESCO.