Ekvádorské souostroví je nejnovějším místem, které zvýšením turistické daně potírá nadměrný turistický ruch. Od 1. srpna 2024 budou muset návštěvníci z většiny zemí zaplatit 200 dolarů (184 eur), což je dvojnásobek současného poplatku.
Galapágy doufají, že vyšší poplatek odradí některé návštěvníky a sníží tlak na destinaci bohatou na divokou přírodu a endemitní druhy.
GD|TRAVEL NEWS – Ecuador's government has decided to double the entry fees for the Galapagos National Park for tourists from 1 August. The proceeds will be used towards funding conservation and sustainability projects. The fee will increase from $100 (£79 / €92) to $200 pic.twitter.com/MtwcWUl9g5
— GD TRAVEL (@GDTraveltips) February 29, 2024
Kdo si bude muset připlatit za návštěvu Galapág
Návštěvníci ze všech cizích zemí budou muset platit vyšší poplatky za vstup na Galapágy. Někteří však zaplatí méně než ostatní.
Turistům z Bolívie, Kolumbie, Peru, Argentiny, Brazílie, Paraguaye a Uruguaye se poplatky zvýší z 50 na 100 dolarů. Ekvádorští občané budou muset zaplatit 30 dolarů, což je výrazné zvýšení oproti současným 6 dolarům.
Všechny ostatní státní příslušnosti musí zaplatit nový poplatek 200 USD. Jedná se o jednorázový poplatek, který pokryje celý 60denní bezvízový pobyt. Poplatek za děti do 12 let se zvýší z 50 na 100 dolarů, zatímco za kojence do dvou let se poplatek platit nebude.
Bude to poprvé od roku 1998, kdy se poplatky zvyšují.
Proč se zvyšují vstupní poplatky na Galapágy?
Podle organizace Galapagos Conservation Trust (GCT) je důvodem navýšení vstupného snaha získat více finančních prostředků na ochranu přírody, infrastrukturu a komunitu. Doufá, že peníze pomohou podpořit jedinečnou divokou přírodu na ostrovech a také turistický průmysl, který je na ní závislý.
Prudký nárůst počtu turistů na Galapágách v posledních letech vytváří tlak na vodní a potravinové zdroje a také na nakládání s odpady. V roce 2022 navštívilo souostroví téměř 268 000 turistů, což se blíží úrovni před pandemií v roce 2019 a představuje trvalý nárůst oproti 180 800 v roce 2012 a 215 700 v roce 2014.
Panují také obavy, že nárůst počtu zahraničních návštěvníků zvyšuje riziko zavlečení invazních druhů na ostrovy a narušení jejich křehkého ekosystému.
„Galapágy jsou nejen národním, ale i celosvětovým pokladem,“ uvedl Niels Olsen, ekvádorský ministr cestovního ruchu, v prohlášení, které poskytl GCT. „Je naší společnou odpovědností chránit a zachovat tento jedinečný ekosystém pro budoucí generace.“
Další způsoby ochrany před nadměrným turismem
Galapágy, které se rozkládají na téměř 8 000 kilometrech čtverečních na 19 hlavních ostrovech, z nichž čtyři jsou obydlené, jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Staly se prvním ekvádorským národním parkem. Země vyhlásila 97 procent rozlohy ostrovů za chráněné.
Souostroví je domovem téměř 9 000 druhů živočichů, z nichž mnohé jsou endemické, včetně želvy galapážské, leguána mořského a kormorána nelétavého.
V letech 2016 a 2017 byla přijata opatření k zajištění udržitelnosti cestovního ruchu. Včetně vyhlášení moratoria na výstavbu nových turistických projektů, které stále platí. Provozovatelé cestovního ruchu na Galapágách se také učí regenerativním technikám cestovního ruchu, aby zajistili, že jejich podnikání vydrží i do budoucna.
Nadále platí také omezení počtu letů, které bylo zavedeno v roce 2012. Většina návštěvníků se na ostrovy dostává letecky z pevninského Ekvádoru, odkud létají přímé lety z Guayaquilu a Quita. Alternativně lze na souostroví doplout nákladní lodí z Guayaquilu za přibližně tři dny.