Obyvatelé Kanárských ostrovů plánují protesty a stávky proti nadměrnému turismu. Podle aktivistů neudržitelný příliv návštěvníků ničí život v této turistické destinaci. Místní jsou prý nuceni spát v autech, a dokonce i v jeskyních. Informoval o tom server Euronews.
Jedna skupina aktivistů na ostrově Tenerife plánuje hladovku kvůli výstavbě dvou nových hotelů. Jiní hlásí, že místní obyvatelé spí v autech a jeskyních kvůli prudce rostoucím cenám nemovitostí. Na budovách a autech z půjčovny se objevily graffiti, které turistům vzkazují, aby „jeli domů“.
V roce 2023 přilákalo souostroví 14,1 milionu zahraničních návštěvníků, což je pro ostrovní skupinu rekord.
Hladovka kvůli hotelům
Demonstranti na Tenerife uspořádali před dvěma týdny hladovku kvůli výstavbě dvou nových hotelů.
Úřady zastavily práce na stavbě hotelů La Tejita a Cuna del Alma v tenerifském Puertito de Adeje kvůli porušování ekologických předpisů. Nedávno však byla obnovena.
„My na těchto ostrovech jsme byli k turistům vždy velmi vstřícní. Chceme však udržitelnější cestovní ruch,“ řekl Ruben Zerpa z organizace Canaries Sold Out britským novinám. „Tenerife je malý ostrov s omezenými zdroji. Silnice jsou přetížené dopravou, jsou tu problémy s vodou a hotely jsou plné.“
Obyvatelé Kanárských ostrovů žijí ve svých autech
Zerpa dodal, že cestovní ruch si vynutil zvýšení cen nájmů, takže pro mnoho místních obyvatel jsou nedostupné. „Vydělávám asi 900 eur a bydlím s partnerkou, ale nájemné je 800 eur měsíčně. A to je Santa Cruz, který ani nepatří k nejdražším částem ostrova,“ řekl.
Ivan Cerdena Molina, který se podílí na organizaci protestů, řekl místnímu zpravodajskému serveru The Olive Press, že místní obyvatelé jsou nuceni spát v autech, a dokonce v jeskyních, protože turistické firmy skupují byty.
„Nemáme nic proti jednotlivým turistům, ale tento průmysl roste a roste a spotřebovává tolik zdrojů. Ostrov to nemůže zvládnout,“ řekl. „Airbnb a Booking.com jsou jako rakovina, která kousek po kousku pohlcuje ostrov.“
Podle jedné z místních organizací se ostrovy pod tlakem masového turismu „sociálně a ekologicky hroutí“.
Zpráva organizace Ekologové v akci varovala, že téměř 34 procent místních obyvatel, téměř 800 000 lidí, je ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením. Záplavy rekreantů na Kanárských ostrovech rovněž vytvářejí tlak na zdravotní služby, odpadové hospodářství, zásobování vodou a biologickou rozmanitost, píše server Euronews.
Obyvatelé Kanárských ostrovů berou věci do vlastních rukou
Obyvatelé vyvěsili falešné plakáty a samolepky „zavřeno pro přelidnění“, aby odradili turisty v některých přelidněných místech. Minulý měsíc se u oblíbených míst na ostrově Lanzarote objevily cedule „Nevstupovat“ a některé oblasti byly obehnány řetězy.
Lanzarote locals launch new dirty tricks campaign against holidaymakers: Fake 'closed due to tourism overcrowding' signs are put up on the island as it gears up for huge protest to stop influx of tourists https://t.co/lxfR5wTJSN pic.twitter.com/xyy0pVbnu3
— Daily Mail Online (@MailOnline) April 8, 2024
„Je čas bojkotovat dostupnými nástroji turistickou aktivitu, která nás vyhání z naší vlastní země,“ napsali aktivisté na sociálních sítích.
V blízkosti dalších oblíbených atrakcí se objevily protituristické graffiti s nápisy „Moje bída, tvůj ráj“ a „Turisto, táhni domů“. Na sociálních sítích se také objevily fotografie půjčeného auta posprejovaného nápisem ‚go home‘.