7.4 C
Czech
Pátek 18. října 2024

Jak velký význam má uznání palestinského státu Španělskem, Norskem a Irskem?

V pečlivě připraveném kroku, který následoval po týdnech jednání, norská, španělská a irská vláda oznámily, že hodlají uznat stát Palestina. Reportéři deníku Guardian se zamysleli nad tím, jak velký význam tento krok má.

Norsko, které v posledních letech hrálo klíčovou roli v diplomacii na Blízkém východě a na počátku 90. let hostilo izraelsko-palestinské mírové rozhovory, které vedly k dohodám z Osla, uvedlo, že uznání je nutné, aby podpořilo umírněné hlasy uprostřed války v Gaze.

„Uprostřed války s desítkami tisíc mrtvých a zraněných musíme udržet při životě jedinou alternativu, která nabízí politické řešení jak pro Izraelce, tak pro Palestince: dva státy, které budou žít vedle sebe v míru a bezpečí,“ řekl norský premiér Jonas Gahr Støre.

Španělský premiér Pedro Sánchez obvinil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že v Gaze provádí „masakr“ a ohrožuje dvoustátní řešení. „Musíme využít všech politických prostředků, které máme k dispozici, abychom jasně a nahlas řekli, že nedopustíme, aby byla možnost dvoustátního řešení zničena silou, protože je to jediné spravedlivé a udržitelné řešení tohoto strašného konfliktu.“

Irský premiér Simon Harris uvedl, že očekává, že se k Irsku, Španělsku a Norsku v příštích týdnech připojí další země a palestinský stát uznají. Řekl, že Irsko jednoznačně plně uznává Izrael a jeho právo na „bezpečnou a mírovou existenci se svými sousedy“, a vyzval k okamžitému navrácení všech rukojmích z Gazy.

Existuje nějaký časový plán uznání?

Norsko, Španělsko a Irsko uvedly, že Palestinu oficiálně uznají 28. května.

Jedná se o první uznání palestinského státu ze strany evropských zemí?

Vůbec ne. První zemí EU, která uznala palestinský stát, se v říjnu 2014 stalo Švédsko. Švédský ministr zahraničí tehdy ve svém projevu uvedl: „Je to důležitý krok, který potvrzuje právo Palestinců na sebeurčení. Doufáme, že to ukáže cestu i ostatním.“

Dalšími členskými státy EU, které již uznaly palestinský stát, jsou Bulharsko, Kypr, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Malta, Polsko a Rumunsko.

Co to znamená pro mírový proces?

Palestinu jako nezávislý stát již uznávají desítky zemí, ale dynamika směřující k uznání, zejména mezi evropskými zeměmi, bude mít zásadní důsledky.

Snad nejvýznamnější je, jak nová uznání poukazují na oslabení „vlastnictví“ USA v izraelsko-palestinském mírovém procesu od období mírových rozhovorů a dohod z Osla.

Vzhledem k tomu, že mírový proces dlouho do značné míry skomíral, palestinští představitelé usilovně pracují na tom, aby v Evropě získali podporu pro proces, který se v Trumpově éře urychlil, protože Palestinci byli Abrahamovými dohodami odsunuti na vedlejší kolej a Trump přesunul americké velvyslanectví do Jeruzaléma, což vyvolalo hlubokou nedůvěru vůči USA, které podle Palestinců nebyly čestným zprostředkovatelem.

Švédsko, Norsko, Irsko a Španělsko jsou dlouhodobě vnímány jako státy sympatizující s Palestinci. Také Velká Británie naznačila, že by mohla zvážit uznání Palestiny vzhledem k narůstající frustraci z dlouhotrvajícího odmítání Izraele postupovat k řešení dvou států, přestože Izrael nadále zabírá palestinská území pro své osady.

Jak říká Hugh Lovatt z Evropské rady pro zahraniční vztahy, otevírá se tím také smysluplná cesta ke státnosti. „Uznání je hmatatelným krokem k životaschopné politické cestě vedoucí k palestinskému sebeurčení. To je předpokladem pro zajištění arabské angažovanosti na podporu udržitelného příměří v Gaze. Státy jako Saúdská Arábie v rámci svého plánu ‚arabské vize‘ na realizaci dvoustátního řešení vyzvaly USA a Evropu k uznání Palestiny.“

Bude to mít pro Palestince praktický dopad?

Impuls směřující k uznání může být dvousečnou zbraní pro nepopulární, slabou a zkorumpovanou Palestinskou samosprávu Mahmúda Abbáse, která vládne na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde stárnoucí Abbás od roku 2006 neuspořádal parlamentní volby. Abbás sám nemá žádný mandát, připomíná Guardian.

Očekávání, že poslední uznání změní neutěšené poměry na Západním břehu Jordánu, kde se vystupňovaly útoky izraelských bezpečnostních sil a osadníků, budou téměř jistě předčasná a proti Abbásovi by mohla být namířena další nespokojenost.

Uznání však znamená právo Palestinců na sebeurčení, což by také mohlo pomoci oživit palestinskou občanskou společnost, která byla za Abbásovy éry zadušena. Pro Palestince je možná nejdůležitější něco méně hmatatelného: uznání toho, že mají výslovné a základní právo na sebeurčení, které nevyžaduje souhlas Izraele, což je pojem, který je základem amerického zprostředkování od Osla.

Jaké jsou důsledky pro Izrael?

Již více než deset let se v izraelské politice používá klišé, jehož autorem je bývalý premiér Ehud Barak, že Izrael kvůli své politice riskuje diplomatické tsunami. V posledních týdnech se toto tsunami začalo valit na Netanjahua. Toto uznání přichází s velkým zpožděním poté, co se Netanjahu a jeho ministr obrany Joav Gallant dozvěděli, že na ně prokurátor mezinárodního trestního soudu požaduje vydání zatykače za válečné zločiny. Izrael je na příkaz Jihoafrické republiky vyšetřován pro údajnou genocidu i u mezinárodního soudního dvora.

USA, Velká Británie a další země začaly uplatňovat režim sankcí proti násilným osadníkům a krajně pravicovým skupinám, které je podporují. Nyní se tři významné evropské státy jednostranně rozhodly uznat palestinskou státnost.

Ačkoli v izraelské společnosti přetrvává hluboké rozladění nad mezinárodním odporem k tamní pravicové, potažmo krajně pravicové vládě a nad způsobem, jakým vede svou kampaň v Gaze, Izraelci si také uvědomují, že jejich země je stále více považována za vyvrhele a dostává se do stále větší diplomatické izolace. To je částečně příčinou rostoucích a náhle viditelnějších rozkolů ve vlastním Netanjahuově kabinetu, které vyvolávají vážné otázky, jak dlouho jeho vláda vydrží.

Sledujte nás na sítích

Eset: Počítače Apple v ČR a SR nejvíc ohrožovaly programy s nevyžádanou reklamou

Na počítače Apple s operačním systémem macOS v Česku a na Slovensku ve třetím čtvrtletí nejvíc útočily škodlivé programy s nevyžádanou reklamou, nebo kódy využívané pro krádeže dat. V čele zachycených hrozeb byl adware Pirrit s podílem 22 procent a škodlivý program PSW Agent s 11 procenty. Následuje program na detekci stisknutých kláves AoboKeylogger se sedmi procenty. Uvedla to dnes bezpečnostní firma Eset.

8 tajných klenotů, které byste měli navštívit během svého pobytu v Barceloně

Barcelona je plná skrytých pokladů, které můžete objevit, když vybočíte z davu turistů. Zde je 8 míst mimo vyšlapané cesty v této krásné katalánské metropoli.

Zemřel zpěvák Liam Payne z One Direction. Bylo mu 31 let

Liam Payne, bývalý člen populární chlapecké skupiny One Direction, zemřel ve středu po pádu z balkonu hotelu v Buenos Aires. Argentinská policie uvedla, že 31letý zpěvák spadl ze třetího patra hotelu CasaSur v luxusní čtvrti Palermo.

Nová generace Subaru Forester bere dech

Subaru právě odhalilo šestou generaci svého ikonického modelu Forester. Toto kompaktní SUV prošlo výraznou modernizací a přichází s novým designem, vylepšenými jízdními vlastnostmi a bohatší výbavou. Lidé si ho zamilovali převážně pro praktičnost a pohodlí na cestách. Novinka slibuje všechny tyto vlastnosti posunut ještě o krok dále.

Valorant přechází na Unreal Engine 5

Vývojářská společnost Riot Games oznámila významný posun pro Valorant. Populární taktická střílečka by měla přejít na Unreal Engine 5 (UE5). Tento upgrade vyvolal nadšení mezi hráči, ale mnozí se ptají, co tato změna pro hru bude znamenat. I když přepnutí nepřinese okamžité drastické změny, připravuje půdu pro budoucí vývoj, který by mohl hru v mnoha jemných aspektech vylepšit.

DOPORUČUJEME

Berete si telefon do postele? Očekávejte invazi bakterií, varuje výzkum

Berete si do postele chytrý telefon? Před tímto zlozvykem teď varoval britský prodejce matrací MattressNextDay. Číhá na něm desetkrát více bakterií než na vašem záchodovém prkénku a vaše postel je pro ně doslova rájem. Na novou studii upozornily deníky Metro a Daily Mail.

Testy DNA potvrdily, že ostatky v Seville patří Kryštofu Kolumbovi

Ostatky Kryštofa Kolumba pohřbené v katedrále v jihošpanělské Seville patří skutečně tomuto slavnému mořeplavci, oznámil tento týden tým vědců z univerzity v Granadě. Dnes večer má španělská veřejnoprávní televize odvysílat dokument, v němž autoři slibují odhalit i Kolumbův původ. Španělsko dnes slaví státní svátek, jímž si připomíná výročí z roku 1492, kdy tento mořeplavec ve službách španělské monarchie „objevil Ameriku“.

„Za hurikány na Floridě mohou demokraté,“ blouzní konspirátoři

Hurikán Milton nepřinesl jen intenzivní srážky a obrovské škody, ale i dezinformace šířené na sociálních sítích konspiračními teoretiky, a co hůř, dokonce i samotnými republikány. Za ničivé bouře z posledních dvou týdnů podle nich může demokratická vláda, která ovládá počasí. K šíření těchto zavádějících výroků se vyjádřil i prezident.

Překvapené motorkáře v Kolumbii zastavil Escobarův hroch

Motorkáře v Kolumbii přiměl zastavit jeden z hrochů narkobarona Pabla Escobara. Zvířata do země ilegálně přivezl v 80. letech. Od jeho smrti se přemnožují a představují hrozbu pro tamní ekosystémy. Vláda se po letech váhání rozhodla „kokainové hrochy“ utratit.

Americký senior ilegálně klonoval obří ovce, skončil na šest měsíců za mřížemi

Arthur Schubarth z Vaughnu v americké Montaně (81 let) dostal šestiměsíční trest odnětí svobody za ilegální klonování obřích ovcí. Klony chtěl křížit s dalšími americkými ovcemi za účelem prodeje bohatým Američanům.

NEJNOVĚJŠÍ

Eset: Počítače Apple v ČR a SR nejvíc ohrožovaly programy s nevyžádanou reklamou

Na počítače Apple s operačním systémem macOS v Česku a na Slovensku ve třetím čtvrtletí nejvíc útočily škodlivé programy s nevyžádanou reklamou, nebo kódy využívané pro krádeže dat. V čele zachycených hrozeb byl adware Pirrit s podílem 22 procent a škodlivý program PSW Agent s 11 procenty. Následuje program na detekci stisknutých kláves AoboKeylogger se sedmi procenty. Uvedla to dnes bezpečnostní firma Eset.

8 tajných klenotů, které byste měli navštívit během svého pobytu v Barceloně

Barcelona je plná skrytých pokladů, které můžete objevit, když vybočíte z davu turistů. Zde je 8 míst mimo vyšlapané cesty v této krásné katalánské metropoli.

Zemřel zpěvák Liam Payne z One Direction. Bylo mu 31 let

Liam Payne, bývalý člen populární chlapecké skupiny One Direction, zemřel ve středu po pádu z balkonu hotelu v Buenos Aires. Argentinská policie uvedla, že 31letý zpěvák spadl ze třetího patra hotelu CasaSur v luxusní čtvrti Palermo.

Nová generace Subaru Forester bere dech

Subaru právě odhalilo šestou generaci svého ikonického modelu Forester. Toto kompaktní SUV prošlo výraznou modernizací a přichází s novým designem, vylepšenými jízdními vlastnostmi a bohatší výbavou. Lidé si ho zamilovali převážně pro praktičnost a pohodlí na cestách. Novinka slibuje všechny tyto vlastnosti posunut ještě o krok dále.

Valorant přechází na Unreal Engine 5

Vývojářská společnost Riot Games oznámila významný posun pro Valorant. Populární taktická střílečka by měla přejít na Unreal Engine 5 (UE5). Tento upgrade vyvolal nadšení mezi hráči, ale mnozí se ptají, co tato změna pro hru bude znamenat. I když přepnutí nepřinese okamžité drastické změny, připravuje půdu pro budoucí vývoj, který by mohl hru v mnoha jemných aspektech vylepšit.