Fotbalový klub AC Sparta Praha se rozhodl rázně reagovat na kontroverzi spojenou s bývalým kapitánem Ladislavem Krejčím, jenž podepsal dres s číslem 88 a nápisem „Jude Slavie“. Tento incident vyvolal vlnu diskusí a kritiky. Klub přistoupil k několika opatřením, která mají zabránit podobným situacím v budoucnu.
Sparta oznámila, že fanoušek, který si tento dres pořídil a nechal ho podepsat, již nemá možnost zakoupit si permanentní vstupenku na domácí utkání. „Sparta ze zmíněných důvodů fanouškovi, který si tento dres pořídil a nechal ho podepsat v Mladé Boleslavi, neumožnila opětovný nákup permanentní vstupenky na domácí utkání ACS v epet ARENĚ. Dotyčný byl již klubem o tomto kroku informován,“ píše se v prohlášení klubu.
Šlo o kaňku mistrovských oslav fotbalové Sparty. Na sociální síti se šířila fotka, jak Ladislav Krejčí podepisuje rudý dres s nápisem „Jude Slavia“ a číslem 88, které může odkazovat na pozdrav Heil Hitler. Byl z toho poprask, na bývalého kapitána se snesla kritika. Letenští před… pic.twitter.com/nLDTSbpceN
— Deník Sport (@DenikSport) July 4, 2024
Symbolika čísla 88
Číslo 88 je v některých kontextech považováno za číselnou zkratku pro „Heil Hitler“ a ve spojení s heslem „Jude Slavie“ nabývá velmi negativního významu. Sparta ve svém prohlášení zdůraznila, že tato kombinace je v rozporu s hodnotami, které klub vyznává, a neslučuje se ani se smýšlením samotného Krejčího, který nyní působí v Gironě.
Podpis bývalého kapitána českých mistrů okomentoval i legendární Vladimír Šmicer. „Zažíváte euforii z titulu, čeká na vás špalír lidí, kteří chtějí podpis. Jedete a ani nekoukáte, co podepisujete. Jasně, z fotky je patrné, že Láďa Krejčí dres viděl. Ano, bylo by lepší, kdyby nepodepsal. Na druhou stranu umím pochopit, co se stalo. Tohle nebylo vůbec o Láďovi Krejčím,“ řekl v pravidelném podcastu Šmíca z voleje.
Jak píše server eFotbal.cz, s ohledem k možnému dalšímu zneužívání již nebude fanshop tisknout dresy s číslem 88 na zádech.
Kontroverzní pokřik „Jude Slavie“
Pokřik „Jude Slavie“ je stále relativně častý mezi sparťanskými fanoušky během utkání, i když se postupem času setkává s rostoucí kritikou. Klub pracuje na tom, aby se tento pokřik přestal používat, protože se dotýká nejen potomků sparťanů, kteří zemřeli v koncentračních táborech, ale také žijících sparťanů židovského původu a pamětníků holokaustu, píše Sport.cz.
Klub také oznámil, že jeden z mládežnických strahovských výběrů bude pečovat o kámen Stolperstein nedaleko Letné. Tyto kameny jsou zasazeny do chodníků u domů, v nichž žily oběti holokaustu a nacistického režimu. Jedná se o symbolickou iniciativu, která má přispět k uvědomění si historických souvislostí a k výchově mladé generace.
Používání pyrotechniky
Dalším ožehavým tématem je používání pyrotechniky na fotbalových stadionech, která je mezi fanoušky velmi oblíbená a často je považována za nedílnou součást jejich kultury. Pyrotechnika se používá k vytváření působivých choreografií, které berou svět útokem. Existují však i případy, kdy výbuchy a kouř narušují průběh zápasů.