Marrákeš se těší vynikající pověsti oblíbené turistické destinace v Maroku. A má k tomu dobrý důvod. Staré císařské město se pyšní pulzující medinou, majestátními památkami a zelenými oázami na úpatí pohoří Atlas.
Marrákeš je město hýřící barvami, od červených hrázděných budov po slavné zahrady Majorelle natřené na modro. A samozřejmě oslnivé základní barvy zeligů zdobících jeho památky. Zde je výběr míst, která musí cestovatelé navštívit v tomto krásném marockém městě.
Náměstí Jemaa el-Fna, srdce medíny
Tlukoucí srdce starého města, náměstí Jemaa el-Fna, je jako neustálé pouliční divadlo. Ráno zde obchodníci předvádějí bezchybný balet, když před začátkem dne rozestavují své stánky. S příchodem noci náměstí ožívá vypravěči, zaklínači hadů a hudebníky z Gnaoua. Vzduch se naplní vůní grilovaného masa z pouličních stánků. Toto divadlo pod širým nebem, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, ztělesňuje duši Marrákeše.
Souky, labyrint zážitků
Severně od náměstí se nachází nepřehledné bludiště souků. Tyto tradiční trhy jsou vlajkovou lodí místní marocké řemeslné výroby. Berberské koberce, ručně tepané lucerny, koření, pantofle: každá ulička je zasvěcena určitému řemeslu. Řemeslníci vám před očima předvedou své osvědčené dovednosti. Ztratit se v tomto labyrintu a hledat skryté poklady je smyslový zážitek, který najdete jen v Marrákeši.
Koutúbie, ikona města
Nemůžete ji prostě přehlédnout, protože jako by se tyčila nad městem. Mešita Koutoubia je se svým 77 metrů vysokým minaretem zázrakem almohadského umění 12. století. Je zdobená geometrickými motivy a glazovanými dlaždicemi, na nichž jsou patrné andaluské a berberské vlivy. V tomto rušném městě působí harmonickým duchovním dojmem. Přestože je interiér mešity pro nemuslimy nepřístupný, můžete její vysokou siluetu obdivovat z okolních zahrad, které se při západu slunce mimořádně hodí k fotografování.
Velkolepé paláce
V medíně se nachází několik honosných paláců. Palác Bahia, postavený v 19. století, je nádherný, s vnitřními nádvořími zdobenými zelíjem, malovanými dřevěnými stropy a svěžími zahradami. Nabízí fascinující pohled do života marocké šlechty své doby. Palác El Badi byl kdysi velkolepou rezidencí zdobenou mramorem, zlatem a drahými kameny. Nyní leží v troskách, které jsou jediným pozůstatkem někdejšího majestátu saadské dynastie, a rozlehlá nádvoří a zahrady dodávají tomuto historickému místu na půvabu. Na jeho promenádě se každoročně v létě koná Festival lidového umění. Festival vrhá světlo na tradice předků v jednotlivých regionech země.
Interior & Achitecture of Bahia Palace, Marrakech, Morocco.
First built by Si Musa, grand vizier of Alaouite Sultan Muhammad ibn Abd -Rahman, in 1859 and then continued and expanded by his son Si Ba Ahmad Ibn Musa, grand vizier of Sultan Moulay Abdelaziz between 1894 and 1900. pic.twitter.com/zLjSz2WiLA
— Archaeo – Histories (@archeohistories) November 6, 2021
Madrasy, symboly islámské architektury
Staré středověké koránské školy jsou mistrovskými díly architektury. Medersa Ben Youssef, největší v severní Africe, vás ohromí svými jemnými štuky a řezbami z cedrového dřeva i centrálním nádvořím s bílou mramorovou podlahou. Je to jedna z nejlepších ukázek islámského umění v Maroku.
Zahrada Majorelle
Jedná se o snad nejznámější zahradu ve městě. Majorelle, kterou vytvořil francouzský malíř Jacques Majorelle a zrestauroval Yves Saint Laurent, letos slaví 100 let. Areál je vymalován v Majorelleově modré barvě, jeho symbolické. Zdobí budovy a fontány této výjimečné botanické zahrady a nápadně kontrastuje s živými odstíny vegetace. Kromě stovek druhů exotických rostlin a pozoruhodné sbírky kaktusů se v areálu nachází také muzejní prostor věnovaný berberskému umění, do něhož manželé Saint Laurent-Bergé věnovali exponáty z vlastní sbírky.
Palmový háj, oáza svěžesti
Marrákešský palmový háj, rozlehlá oáza s více než 100 000 datlovými palmami, se rozkládá na ploše 13 000 hektarů. Byl vytvořen v 11. století berberskou dynastií Almoravidů a je zavlažován důmyslným systémem khettarů. Tyto podzemní galerie čerpají vodu z podzemních vod a gravitačně ji přivádějí na obdělávané plochy. Palmový háj, který kdysi sloužil sultánům jako prázdninové místo, nabízí nádherný výhled na pohoří Atlas. Než si půjčovat čtyřkolky, nebo jiné moderní dopravní prostředky, raději se rozhodněte pro projížďku na velbloudím hřbetě a prozkoumejte tuto oblast, která stále více trpí důsledky masového turismu.