V tomto týdnu se ve Velké Británii koná konference, která představí nové pokroky v projektu zaměřeném na hledání „technosignatur“ jiných vyspělých civilizací. Informoval o tom deník Guardian.
Za více než 60 let se vědci snažili najít přesvědčivý důkaz, že nejsme ve vesmíru sami. Navzdory těmto dekádám úsilí však dosud neuspěli ve vytvoření jakéhokoli kontaktu. Přesto vědci věří, že hon na mimozemské civilizace vstupuje do nové éry díky technologickým inovacím.
Tato témata budou probírána na výroční konferenci skupiny Breakthrough Listen, která se poprvé koná ve Spojeném království, konkrétně v Oxfordu. Očekává se účast několika stovek vědců z různých oborů, od astronomie po zoologii.
‘Amazing’ new technology set to transform the search for alien life https://t.co/m43FNH1dBi
— Guardian Science (@guardianscience) July 13, 2024
Revoluce v hledání díky novým technologiím
Astronom Steve Croft, vědecký pracovník projektu Breakthrough Listen, uvedl: „Vyvíjejí se úžasné technologie, jako je výstavba nových obrovských teleskopů v Chile, Africe a Austrálii, stejně jako pokroky v oblasti umělé inteligence. Tyto technologie zásadně změní způsob, jakým hledáme mimozemské civilizace.“
Mezi tyto nové nástroje patří Square Kilometre Array, sestávající ze stovek radioteleskopů v Jižní Africe a Austrálii, a Vera Rubin Observatory, která se staví v Chile. Square Kilometre Array se stane nejmocnějším radioteleskopem na světě, zatímco Vera Rubin Observatory bude mít největší kameru na světě, schopnou zobrazit celou viditelnou oblohu každé tři až čtyři noci, a je očekáváno, že objeví miliony nových galaxií a hvězd.
Využití umělé inteligence v hledání mimozemských civilizací
Obě zařízení začnou s pozorováním v příštích letech a poskytnou data pro Breakthrough Listen. Využití umělé inteligence k analýze těchto obrovských datových toků a hledání jemných vzorců, které by mohly naznačovat existenci inteligentního života, ještě více posílí pátrání po mimozemských civilizacích, dodal Croft. „Dosud jsme byli omezeni na hledání signálů, které by nám mimozemšťané úmyslně vyslali jako reklamu své existence. Nové techniky budou tak citlivé, že poprvé budeme schopni detekovat neúmyslné přenosy, jako je radar letišť nebo silné televizní vysílače.“
Technosignatury a jejich význam
Důležitost schopnosti detekovat civilizace podle signatur jejich každodenní činnosti potvrzuje také astrofyzik Adam Frank z University of Rochester v New Yorku. „Hledáním signatur každodenní činnosti mimozemské společnosti – technosignatur – vytváříme zcela nové nástroje k nalezení inteligentního, civilizačně vyspělého života,“ píše ve své nové knize The Little Book of Aliens.
Byly navrženy různé druhy technosignatur, které by mohly naznačovat přítomnost mimozemských civilizací, od umělého osvětlení po atmosférické znečištění. Někteří vědci dokonce navrhují, že mimozemské civilizace by mohly být detekovány pomocí solárních panelů, které absorbují viditelné světlo, ale silně odrážejí ultrafialové a infračervené záření, píše deník Guardian.
Závěrečné úvahy o budoucnosti hledání mimozemského života
Lov na mimozemské civilizace byl inspirací pro mnoho sci-fi filmů, od E.T. po Kontakt, Příchozí a District 9. Přesto mimozemské formy života zůstávají stále jen fikcí, i přes snahy, které začaly v roce 1960, kdy astronom Frank Drake použil 26metrový radioteleskop k hledání možných signálů z hvězd Tau Ceti a Epsilon Eridani. Žádné nebyly detekovány – a tento stav pokračuje i přes obrovské zlepšení výkonu a sofistikovanosti moderních teleskopů.
Zda tento proud negativních výsledků bude pokračovat, se teprve uvidí. Croft zůstává optimistický ohledně toho, že brzy uspějeme v navázání kontaktu. „Víme, že podmínky pro život jsou všude, víme, že ingredience pro život jsou všude. Myslím, že by bylo velmi zvláštní, kdyby se ukázalo, že jsme jedinou obydlenou planetou v galaxii nebo ve vesmíru. Ale víte, je to možné.“