S 57 památkami zapsanými na seznamu, z nichž 39 je kulturními památkami, má Čína druhý nejvyšší počet památek světového dědictví UNESCO na světě. Některé z nich naleznete přímo v Pekingu a jeho okolí.
Zakázané město, císařský poklad Pekingu
Zakázané město dominuje centru Pekingu již od 15. století a je symbolickým srdcem čínské metropole. Se svými pavilony se zlatými střechami, Síní nejvyšší harmonie, majestátními nádvořími a pěti mramorovými mosty je Zakázané město výjimečným svědectvím slávy dynastií Ming (1368-1644) a Čching (1644-1911). Město bylo až do pádu císařství sídlem císařů. Nyní je domovem muzea, kde tisíce vystavených pokladů nabízejí krásný přehled o umění a kultuře Říše středu.
A World Heritage site, the Forbidden City in the center of Beijing was the seat of Chinese imperial power from 1416 to 1911 pic.twitter.com/6PMmKPB8nQ
— Nat Geo Travel (@NatGeoTravel) February 16, 2017
Chrám nebes, svatyně v srdci města
Nebeský chrám byl založen na počátku 15. století několik kilometrů od Zakázaného města. Jde o náboženský komplex, kam se císaři chodili modlit za dobrou úrodu a prosperitu říše. Chrám, postavený za dynastie Ming, byl navržen v souladu s principy feng-šuej. Architektura a uspořádání komplexu symbolizují vztah mezi nebem a zemí, jin a jang a božským a lidským světem. Pozoruhodný je zejména oltář Kruhová mohyla s velkolepou sochařskou výzdobou odrážející císařské představy. Také si prohlédněte oltář Modlitby za dobrou úrodu s kruhovou střechou a zářivými barvami.
Pekingský Letní palác, císařská oáza
Tomuto mistrovskému dílu čínského zahradního designu se přezdívá „Versailles Orientu“. Kombinuje vodní zrcadla, elegantní paláce, správné využití přírodních prostor a rafinované zahrady v rozsáhlém komplexu o rozloze 300 hektarů. Nachází se na severozápadě Pekingu.
Letní palác nechal postavit císař Yongzheng (1722-1735) a byl několikrát přestavěn a renovován. Nachází se v něm několik velmi pěkných pavilonů. Včetně Síně blahobytu a dlouhověkosti, jejíž nádvoří zdobí nádherná bronzová zvířata z čínských legend. Největší předností tohoto místa je však jeho okolí a výhled, který poskytuje. Jezero Kunming a jeho Kopec dlouhověkosti, stejně jako Zahrada ctnosti a harmonie, nabízejí nezapomenutelná panoramata v upraveném prostředí, které je vhodné k rozjímání.
Velká čínská zeď, kolosální symbol Říše středu
Velká čínská zeď, vybudovaná na ochranu země před invazí, se vine v délce více než 20 000 kilometrů mezi strmými horami a zelenými údolími. Mnohokrát přestavěná, zničená, a přesto stále obnovovaná, symbolizuje moc dynastií, které vládly Číně téměř 2 000 let, od 3. století př. n. l. do 17. století n. l. Toto mistrovské technické dílo, které je od roku 1987 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, ohromuje svými titánskými rozměry a složitou architekturou. Procházka po jeho obnovených částech v okolí Pekingu nabízí také úchvatná panoramata.