Albánie láká stále více cestovatelů, kteří hledají dobrodružství v neokoukaných krajinách. S divokým pobřežím, zasněženými horami a lesy je skvělou destinací pro pěší turistiku. Zde jsou čtyři legendární trasy v zemi.
Z Thethu do Valbony, túra v srdci Balkánu
Jedná se o jednu z etap stezky Balkan Peaks, desetidenního treku přes Albánské Alpy. Z Thethu, půvabné vesnice zasazené do prstence hor, se do Valbony a jejího zeleného údolí dostanete za něco málo přes deset hodin (20 kilometrů s převýšením 1 901 metrů). Cestou projdete dvěma svahy, na kterých se střídají horské pastviny a bukové lesy, a horským průsmykem, z něhož se vám naskytne 360° výhled. Náročná, ale nádherná túra, pokud půjdete pěšky tam i zpět.
Valbona Valley, Albania (4032 x 3024) (OC) #Nature #Photography pic.twitter.com/grct1vfoUT
— Earth Porn (@EarthPorn2020) January 30, 2024
Výstup na horu Korab, trek na vrchol Albánie
Hora Korab je se svou nadmořskou výškou téměř 2 764 metrů nejvyšším vrcholem Albánie. Výstup (16 kilometrů) začíná v Dibëru ve středovýchodní části země a nabízí výběr mezi dvěma středně náročnými trasami. Jedna je kratší a strmější (převýšení 1 666 metrů) a druhá delší, ale pozvolnější. Obě jsou schůdné od července do září a umožní vám vychutnat si úchvatnou krajinu. Po strmých svazích tohoto kolosu, které jsou vhodné i pro lyžování, tu a tam stékají proudy ledové vody.
Modré oko Thethu: procházka a koupání
Toto přírodní koupaliště nedaleko města Theth, ukryté v lesích Prokletých hor v severní Albánii, je přístupné od června do října. Dostanete se k němu po dvou stezkách (10,5 kilometrů, 399 metrů převýšení), které vedou podél břehů řeky (levá stezka je divočejší). Postupujete pomalu, neseni šuměním vody, až ke konečné odměně: nádhernému vodopádu! Nezaměňovat s pramenem Syri i Kaltër („Modré oko“) směrem na Gjirokaster.
Stezka na hoře Gjallica, objev severní Albánie
Nedaleko města Kukës na severovýchodě země se tyčí hora Gjallica do výšky 2 468 metrů. Z jejího vrcholu se vám naskytne fascinující panorama Albánských Alp, zejména pohoří Koritnik a Paštrik. Proto se jí přezdívá „balkón severní Albánie“. Ani tato 31 kilometrů dlouhá trasa není příliš frekventovaná, protože je náročná (převýšení 2 386 metrů), s přechody přes potoky a úseky s velmi strmými svahy. Vyhrazeno pro zkušené turisty!