Proslavila se jako „dáma v červeném“ díky rudému šátku přes ramena. Snímek ze 7. října ji zachytil, jak s hrůzou v obličeji prchá z místa konání hudebního festivalu Supernova, kde zaútočil Hamás. Mladá maminka původem z Ukrajiny rok po tragické události vzpomíná na traumatické chvíle. Rozpovídala se o nich pro list Daily Mail. Útok opět zmínily i noviny Le Monde.
Vlada Patapov (25 let) si chtěla se svým partnerem Matatem odpočinout na festivalu elektronické hudby Supernova od plánování svatby. Uvolněná party se však změnila v horor a boj o holé přežití.
Účastníci tančili a užívali si festival, mladá a tehdy z neznámého důvodu napjatá žena však vnímala atmosféru jako podivnou. Navíc měla obavy z místa konání, festival totiž probíhal jen pět kilometrů od Pásma Gazy, odkud normálně létaly na Izrael rakety.
'Lady in Red' – my big regret one year after the October 7 attack: Iconic survivor reveals what she wishes she had done to save others and how she copes with the traumahttps://t.co/HU8XEkrwuq
— Jaun News English (@EnglishJaun) October 7, 2024
„Chvíli jsme si myslela, že je divné mít festival tak blízko hranic s Gazou a že každou chvíli přiletí rakety,“ popsala Vlada. Dlouho nebylo jasné, zda zůstala naživu. V prosinci loňského roku se ji ale podařilo vystopovat redakci Daily Mail.
Vlada nakonec usoudila, že organizátoři musejí místo považovat za bezpečné, jinak by tam festival nepořádali. Její špatné tušení ale potvrdila aplikace alarmu v 6:30 varující před raketovou palbou. Tehdy nastal absolutní chaos.
Žena se za znění výstřelů vydala hledat své blízké. Lidé si stále mysleli, že jde o obvyklý raketový útok. „Když jsme se později podívali na naše telefony, uvědomili jsme si, že to byla opravdová invaze a tito teroristé nás chtěli zabít,“ řekla Vlada.
Na místě panoval zmatek, nikdo nechápal, proč je chce Hamás zabít. Vlada utíkala s davem, načež ji s její kamarádkou Miou a dalšími lidmi naložil do auta Matat. Nemohli však projet, příjezdovou cestu totiž blokovala další auta, každé zběsile troubilo.
Trauma a pocit viny
Před nimi stál ozbrojený muž ve vojenské uniformě. Všichni si mysleli, že to byl izraelský voják. Jak se později ukázalo, šlo o teroristu. Jen tak zastřelil muže, který právě vystoupil z auta. Všichni se museli přikrčit před sprškou kulek.
Nakonec se trojici podařilo kolonu objet, začali po nich ale střílet teroristé na motorkách a v autech. Museli sjet na pole, kde jejich vůz uvízl. Začal běh o život, a právě tehdy se trojice rozdělila. Všichni tři se však nakonec zase shledali.
Vladě a její kamarádce pomohl náhodný kolemjedoucí dostat se na vojenskou základnu v Tzeelim. Její partner se podobným přičinění dostal na 20 minut vzdálenou základnu v Orimu. Všichni přežili bez fyzického zranění, ale traumatizovaní.
Vlada, jež celou dobu probíhající teror natáčela, se snaží vrátit do normálního života, což odráží i její aktivita na sociálních sítích. Potýká se však s posttraumatickou stresovou a emocionálním zmatkem, protože si vyčítá, že přežila a jiní ne. Že nemohla mrtvé zachránit.
Není přitom jediná. Každý rok se podle Le Monde účastníci festivalu scházejí u piva, grilu nebo u jednoho malého jezera nedaleko Tel Avivu a svou dnes už noční můru sdílejí. S některými přeživšími je v kontaktu i Vlada.
Žena žijící v pobřežním městě Ašdod jižně od tel Avivu přiznala, že při boji o život myslela hlavně na svou tříletou dceru Roni. Ta podle ní byla už v den odjezdu na festival podivně tichá, jako by tušila, že se má stát něco hrozného.
Při útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael zemřelo 1200 lidí a 250 jich bylo uneseno do Pásma Gazy. Na festivalu Supernova zemřelo 364 lidí. Některé ze svých obětí teroristé před smrtí mučili a ženy často končily znásilněné a zmrzačené.