Astronauti NASA Suni Williams a Butch Wilmore zůstali na Mezinárodní vesmírné stanici mnohem déle, než plánovali. Navzdory zvěstem o úbytku hmotnosti a dalších zdravotních problémech však NASA ujišťuje, že jejich zdravotní stav je pod neustálým dohledem a jsou v pořádku.
Původně měla jejich mise na ISS trvat pouhých osm dní. Kvůli technickým problémům s návratovou lodí Boeing Starliner však museli svůj pobyt ve vesmíru prodloužit na více než 150 dní. To vyvolalo řadu spekulací na internetu o jejich zdraví, zejména ohledně údajného váhového úbytku astronautky Suni Williams, informuje server Today.
Sunita Williams Explains Her Weight Loss in Space, Shares Health Update | NASA Astronaut Reveals#TNDIGITALVIDEOS #SunitaWilliams #NASA pic.twitter.com/GpsyOqIRQV
— TIMES NOW (@TimesNow) November 14, 2024
Suni Williams však tyto spekulace popírá. „Vážím stejně jako při startu,“ řekla během nedávného video rozhovoru. Připouští, že mikrogravitace může ovlivňovat vzhled těla – například se tekutiny v těle rovnoměrněji rozprostřou, což může změnit vzhled obličeje. „V mikrogravitaci se věci hodně přesouvají,“ uvedla, čímž vysvětlila, že se jedná o běžný jev u astronautů ve vesmíru.
Podle NASA je zdraví astronautů na ISS pod pravidelným dohledem lékařských specialistů. Každý astronaut má předepsaný individuální stravovací a cvičební plán, který má zajistit, aby jejich svaly a kosti zůstaly v dobré kondici. Jak dodává bývalý astronaut Mike Massimino, cvičení ve vesmíru je nezbytné kvůli absenci gravitačního zatížení, které svaly a kosti normálně posiluje na Zemi.
Williams rovněž zmínila, že se během dlouhého pobytu ve vesmíru zlepšila v posilování, čehož si všimla díky změnách na svém těle. „Mám silnější stehna a zadek,“ řekla s nadsázkou na kameru, čímž chtěla ukázat, že její váha i kondice zůstávají stabilní. Jak uvádí server Futurism, astronautka musela na své změny vzhledu upozornit právě kvůli neopodstatněným spekulacím.
Po více než pěti měsících pobytu na ISS se astronauti začátkem příštího roku vrátí na Zemi díky kosmické lodi Crew-9 společnosti SpaceX, která nahradí původní problémové plavidlo společnosti Boeing. NASA doufá, že návrat proběhne bez dalších komplikací a že se astronauti vrátí v pořádku.