Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.
Úniky byly poprvé zaznamenány v roce 2019 v přechodové komoře modulu Zvezda, který propojuje stanici s ruskými nákladními loděmi. Podle CNN situace eskalovala v roce 2024, kdy rychlost úniku vzduchu dosáhla nového maxima. „Americká strana se obává strukturální integrity modulu a možnosti katastrofálního selhání,“ uvedl bývalý astronaut NASA Bob Cabana.
NASA Believes International Space Station Leak Can Be 'Catastrophic'https://t.co/qMu2gWQYvy
— MSN (@MSN) November 16, 2024
Ve zprávě z letošního září NASA uvedla možné příčiny úniku, včetně mechanického namáhání a výrobních vad. Roskosmos se naopak domnívá, že problém je způsoben vibracemi modulu, které časem oslabují jeho stěny. Podle magazínu People obě agentury na opravě intenzivně pracují, ale zatím se jim nepodařilo dospět ke společnému závěru o závažnosti problému.
Oba zdroje uvádějí, že modul je nyní preventivně udržován uzavřený, aby se minimalizovala ztráta vzduchu. „Přijali jsme velmi konzervativní přístup,“ sdělil astronaut Michael Barratt. Tento postup sice zajišťuje bezpečnost posádky, ale komplikuje logistiku nákladních misí.
Situace přichází ve chvíli, kdy ISS stárne a plánuje se její nahrazení komerčními stanicemi po roce 2030. Podle CNN zatím není jasné, zda soukromé firmy stihnou vytvořit nové platformy včas. Roskosmos navíc plánuje ukončit spolupráci na ISS už v roce 2028.
NASA i Roskosmos se snaží problém řešit a zůstávají v úzké komunikaci. Přesto jejich neshody ohledně bezpečnostních standardů a definice „neúnosné míry úniku“ situaci dále komplikují.