Neobvyklý trend je podle listu New York Post na vzestupu v americkém státě Utah. Lidé si najímají mužské modely vzhledem připomínající Ježíše Krista na rodinné a další fotografie. Musejí mít dlouhé vlasy, plnovous a fyzické i povahové rysy připomínající ústřední postavu křesťanské víry. Původně na to upozornil deník The Wall Street Journal (WSJ).
Bob Sagers (25 let) se jednoho dne procházel po festivalu nezávislé hudby v Salt Lake City, když ho oslovil cizí muž. Choval se velmi přátelsky a požádal jej o telefonní číslo. Nesváděl ho, chtěl však po muži neobvyklou službu. Pózování pro jeho ženu – umělkyni. „Už vám někdo řekl, že vypadáte jako Ježíš?“ zeptal se ho.
Inside the ‘Jesus model’ boom — where Christ lookalikes make $200 an hour posing for holiday cards https://t.co/qRZR1bPeFq pic.twitter.com/G7oPKHUTpm
— New York Post (@nypost) December 18, 2024
Sagers měří metr osmdesát, má špinavé blond vlasy po ramena a vousy. Sám se hodnotí, že působí irsky nebo skandinávsky. „Jsem docela vysoký Ježíš,“ uvedl podle New York Post pro WSJ Sagers.
Dlouhé vlasy a vousy mohou být při hledání práce překážkou. Při focení nábožensky laděných fotografií je to naopak povinností. Stát se skutečným spasitelem je ale mnohem náročnější než mít dlouhou hřívu, plnovous a atletickou Kristovu postavu. Takový model musí často oblékat Ježíšovo roucho a vláčet s sebou jeho hůl.
Chování proroka
Ale ani to mnohým klientům nestačí. Po modelech požadují, aby se chovali jako skuteční prorokové. Profesionální model Jai Knighton potvrdil, že po něm klienti neočekávají jen fyzickou podobu Ježíše, ale i chování. Vzpomínal na jednoho, který po něm požadoval co „nejkřesťanštější chování“, aby lidé při pohledu na fotografii nepochybovali o tom, že právě on je skutečným spasitelem.
Terry Holker (50 let) si byl zastřílet v jedné z utažských solných plání, když za ním přišla neznámá žena a požádala ho, zda by ji nedoprovodil a nedržel ji přitom za ruku. Holker ji sdělil, že není „skutečný Ježíš“. Žena odpověděla, že při cestě autem hledala „znamení Pána“, a tehdy spatřila Holkera.
Populární jsou v Utahu rodinné fotografie s Ježíšem nebo snímky se spasitelem v přírodě – třeba v oblíbených turistických destinacích. Ježíšové si většinou účtují od 100 do 200 dolarů za hodinu (2400 až 4800 korun). Netěží na tom ale jen modelové, tohoto trendu se chytají i fotografové, o něž je pak větší zájem.
Studenti na univerzitách si nechávají narůst dlouhé vlasy a vousy. Tak obrovský zájem o tento vznikající trh je.
Ještě štěstí, že po modelech klienti nevyžadují, aby s sebou nesli i Kristův kříž.