Slon zabil španělskou studentku, když jej umývala ve sloním centru v Thajsku. Podle médií šlo o vystresovanou sloní samici. Informuje o tom BBC, Bangkok Post a další servery.
Dvaadvacetiletá Blanca Ojanguren García minulý pátek myla slona v centru pro péči o slony Koh Yao, když na ni zvíře náhle zaútočilo a probodlo ji klem. Odborníci řekli podle BBC španělským novinám, že slonice mohla být vystresovaná společností turistů mimo své přirozené prostředí.
A 22 year old Spanish tourist lost her life after being attacked by an #elephant she was bathing in #Thailand's Koh Yao Elephant Care Centre. Wildlife experts suggest the elephant may have been under stress from living outside its natural habitat and enduring constant interaction… pic.twitter.com/hACuDNXdqt
— Shanghai Daily (@shanghaidaily) January 6, 2025
García byla studentkou práv a mezinárodních vztahů na španělské Navarrské univerzitě a pobývala na Tchaj-wanu v rámci studentského výměnného programu. Thajsko navštívila se svým přítelem, který byl svědkem útoku.
Jeden ze zaměstnanců centra řekl místním novinám Bangkok Post, že García zrovna slonici myla a postavila se k ní čelem. Vtom do ní zvíře „zabodlo kel“, čímž ji smrtelně zranilo. Ihned po incidentu byla rezervace uzavřena.
Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares uvedl, že španělský konzulát v Bangkoku pomáhá rodině zabité studentky.
Pusťte slony ze zajetí, vyzývají aktivisté
Tzv. koupání slonů je oblíbenou aktivitou turistů v Thajsku, které je domovem více než 4 000 volně žijících zvířat. Podobný počet jich je podle ministerstva národních parků chován v zajetí.
Centrum Koh Yao nabízí balíčky „péče o slony“, které turistům umožňují připravit zvířatům jídlo a nakrmit je, stejně jako se s nimi osprchovat a projít se s nimi. Tyto balíčky stojí od 1 900 bahtů (zhruba 1300 korun) do 2 900 bahtů (přibližně 2000 Kč).
Ochránci zvířat již dříve kritizovali koupání slonů s tím, že se jedná o nepřirozenou aktivitu, která vystavuje zvířata zbytečnému stresu a možnému zranění.
Mezinárodní charitativní organizace World Animal Protection (Světová organizace na ochranu zvířat) již několik let naléhá na země včetně Thajska, aby přestaly chovat slony v zajetí. Více než šest z deseti slonů využívaných pro cestovní ruch v Asii žije podle charitativní organizace ve „značně nevyhovujících“ podmínkách.
„Tato inteligentní a sociálně složitá zvířata se schopností komplexního myšlení a emocí prožívají v zajetí hluboké utrpení, protože jejich přirozené sociální struktury nelze uměle napodobit,“ uvedla organizace.
Skupina také upozorňuje na to, že takzvaní „trenéři“ často používají krutý výcvik založený na trestech, včetně bití holí nebo ostrými kovovými předměty.