Nová studie zjistila, že globální oteplování sehrálo klíčovou úlohu ve vývoji dinosaurů. Raketový nárůst hladiny oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře by podle vědců mohl vést k opětovnému návratu těchto obrovských zvířat. Analýza skotských odborníků ukázala, jak zásadní roli tento skleníkový plyn ve změnách klimatu a vývoji života na Zemi hraje. Informuje o tom Daily Star.
Víme, že CO2 hraje důležitou roli v regulaci klimatu na naší planetě. Přesto měli vědci jen omezené povědomí o jeho úloze při přechodech z chladného do teplého podnebí v geologické minulosti. Jak důležitou roli tento skleníkový plyn ve vývoji klimatu sehrál, teď popsali odborníci z australské Univerzita v St. Andrews v časopisu Nature Geoscience.
Dinosaurs could make a comeback.
Scientists say rocketing CO2 levels after volcanic eruptions 294 million years ago played a key role in the rise of giant reptiles.
They say climate change triggered by man-made CO2 production could bring them back.
Who wants dinosaurs back? pic.twitter.com/K1Y0j1k0Dq
— Darren of Plymouth (@wolsned) January 9, 2025
Tým analyzoval chemické stopy uložené ve fosilních schránkách ramenonožců – starověkým škeblím podobných organismů patřících mezi nejstarší živočichy vůbec – datovaných do doby před 335 až 294 miliony let.
Během tohoto období byla hladina CO2 v atmosféře relativně nízká, vyčetli z fosilních schránek odborníci. Rozsáhlé vulkanické erupce před 294 miliony let však vyplivly do atmosféry obrovské množství tohoto plynu, čímž spustily oteplování planety a tání ledovců. To ovšem nebylo jediné, co daly do pohybu.
Vzestup plazů
Experti se domnívají, že právě oteplení klimatu v důsledku nárůstu hladiny CO2 v atmosféře vedlo k rozmachu plazů. To podle nich znamená, že globální oteplování hraje klíčovou roli ve vývoji dinosaurů. Lidské spalování fosilních paliv a oteplování planety by ve skutečnosti mohlo vést k návratu těchto gigantických zvířat, píše s odkazem na studii Daily Star.
Dinosauři vyhynuli po dopadu asteroidu před 66 miliony let. Jejich nadvláda nad Zemí trvala úctyhodných 165 milionů let. Vědci je proto považují za úspěch života na Zemi. Podle některých výzkumů k jejich vymření přispěly i sopky.
„Konec doby ledové v období pozdního paleozoika byl zlomem ve vývoji života a životního prostředí, který vedl k vzestupu plazů,“ uvedla doktorka Hana Jurikova z Univerzita v St. Andrews. „Nyní víme, že to způsobil CO2,“ dodala.
„Emise CO2 způsobily velké globální oteplování a vzestup hladin moří,“ dodal její kolega doktor James Rae. „A pokud něco nezměníme, stane se tak znovu,“ dodal. Hladinu CO2 v atmosféře nemusí zvýšit jen spalování fosilních paliv, ale i další velké sopečné erupce.