Vesmír má pro nás pořád schovaná nějaká překvapení. Nejnověji se o jedno takové postaral evropský teleskop Euclid, který úplnou náhodou zachytil vzácný Einsteinův prstenec – dokonale symetrický kruh světla kolem galaxie vzdálené 590 milionů světelných let. A kromě toho, že je tenhle úkaz fascinující na pohled, pomůže vědcům lépe porozumět temné hmotě.
Jak se rodí vesmírné šperky
Einsteinův prstenec není jen tak ledajaká záře na obloze. Jde o světlo z mnohem vzdálenější galaxie, které bylo gravitačním polem blízkého objektu „ohnuto“ tak, že vytvořilo perfektní kruh. Celý proces se nazývá gravitační čočkování, a právě díky němu můžeme vidět galaxie, které by jinak zůstaly skryté. Jak vysvětlil Conor O’Riordan z německého Max Planck Institutu, všechny silné gravitační čočky jsou vědecky cenné, ale tahle je výjimečná svou blízkostí k Zemi.
Our dark Universe detective ️ @ESA_Euclid has discovered a stunning Einstein ring
It surrounds galaxy NGC 6505, which is acting as a gravitational lens, bending light from a distant galaxy behind it https://t.co/WvAxhOsru1 pic.twitter.com/oVdBIQOEq6
— ESA Science (@esascience) February 10, 2025
Euclid: Temný vesmírný detektiv
Teleskop Euclid, který odstartoval svou misi v roce 2023, se nezaměřuje na lov exoplanet nebo fotky planetárních mlhovin. Jeho hlavním úkolem je sestavit nejpřesnější 3D mapu vesmíru a pomoci vědcům pochopit dvě největší záhady moderní astronomie – temnou hmotu a temnou energii. Jak uvádí Space.com, právě díky této „kosmické lupě“ v podobě gravitační čočky mohou vědci „zvážit“ temnou hmotu v srdci galaxie NGC 6505, která působí jako čočka.
Tak vzácné, že jich najdeme jen pár
Najít Einsteinův prstenec není jen tak. Jak vysvětluje astrofyzik Massimo Meneghetti, aby k němu došlo, musí být dvě galaxie téměř dokonale seřazené. „Neočekáváme, že Euclid během své mise objeví více než dvacet takovýchto čoček,“ řekl. A to i přesto, že bude během svého provozu pozorovat obrovskou část oblohy.
![](https://www.wn24.cz/wp-content/uploads/2025/02/Close-up_of_the_Einstein_ring_around_galaxy_NGC_6505_article.jpg)
Co dál?
Astronomové plánují detailní analýzu tohoto kosmického úkazu. Budou zkoumat, jak se světlo ohýbá a co to říká o rozložení hmoty v galaxii. Jak uvádí ABC News, Euclid tak nejen odhalil jedinečný vesmírný šperk, ale také poskytl vědcům nový nástroj pro výzkum toho, z čeho se vlastně vesmír skládá.
Takže pokud jste si mysleli, že Hubble nebo Webb už viděly všechno, Euclid vám právě dokázal, že vesmír má pořád esa v rukávu – nebo prstence na obloze.