NASA oznámila, že pravděpodobnost srážky asteroidu 2024 YR4 se Zemí 22. prosince 2032 byla zvýšena na 2,3 %. Původní odhady hovořily pouze o 1% šanci, ale nové výpočty vedly k jejímu navýšení.
Podle Wired má asteroid průměr mezi 40 a 100 metry a v případě dopadu by mohl způsobit výbuch o síle 8 megatun TNT, což je zhruba 500krát silnější exploze než atomová bomba svržená na Hirošimu. Očekává se, že v takovém případě by byl zasažený region zničen v okruhu 50 kilometrů.
The 2024 YR4 asteroid is currently the most dangerous space object near Earth. https://t.co/K8EVs4y1n2
— Newsweek (@Newsweek) February 13, 2025
Vědci zatím nemohou s jistotou určit, zda a kde přesně by asteroid mohl dopadnout. Podle Davida Rankina z NASA zatím existuje rizikový koridor, který se táhne od severu Jižní Ameriky přes Tichý oceán až po jižní Asii a Afriku. Ohrožené by tak mohly být státy jako Indie, Pákistán, Bangladéš, Etiopie, Nigérie, Venezuela nebo Kolumbie.
Asteroid byl zařazen na stupeň 3 Turínské stupnice, která hodnotí riziko srážky kosmických těles se Zemí. Euro News vysvětluje, že stupeň 3 znamená, že pravděpodobnost dopadu je významná, ale s největší pravděpodobností bude snížena na nulu díky přesnějším výpočtům.
V reakci na toto riziko OSN aktivovala nouzový protokol, který zatím zahrnuje pravidelné sledování asteroidu. Jak připomíná Wired, vědci se připravují i na možné obranné strategie, jako jsou kinetické střety, kdy by raketa mohla asteroid odklonit z jeho trajektorie. Podobnou technologii NASA úspěšně otestovala v roce 2023 během mise DART.
Vědci budou asteroid pozorovat až do dubna 2025, poté se stane příliš slabým pro sledování až do roku 2028. James Webbův teleskop má v březnu přesněji určit jeho velikost, což pomůže zpřesnit další výpočty a posoudit, zda je reálné nebezpečí srážky.