BBC Travel vybralo pět nejvíce ekologických měst po světě. Měst oddaných ochraně životního prostředí a udržitelnému rozvoji. V jejich ulicích tak narazíte na množství cyklostezek nebo třeba farmářských trhů.
Dle Siemens Green City Index dosahují nejzelenější města předních příček v nízkých emisích CO2, dopravních možnostech, vodohospodářství, nakládání s odpady a celkovém environmentálním řízení.
1. Vanouver (Britská Kolumbie)
Prvním vybraným městem se stal kanadský Vancouver. Ten ve srovnání s jinými městy dosáhl neuvěřitelně dobrých výsledků v emisích CO2 a kvalitě ovzduší. Ve městě najdete například Granville Island, poloostrov vhodný pro pěší, kde se nachází trhy a umělecká studia. Nechybí ani rozsáhlá síť cyklostezek.
„Vancouver je celosvětově uznáván jako rodiště Greenpeace. Hory, které se tyčí nad městem, zde každému připomínají, že jsme součástí něčeho většího a krásnějšího,” říká pro BBC Lorne Craig, která se do města přestěhovala v roce 1985.
2. Kodaň (Dánsko)
Nejzelenějším evropským městem je Kodaň, v těsném závěsu s Oslem a Stockholmem. Téměř všichni obyvatelé žijí v okruhu 350 metrů od veřejné dopravy a více než 50% pravidelně používá k dojíždění kolo. Kodaň tak má na město své velikosti extrémně nízké emise CO2. Obyvatelé Kodaně se také zajímají o recyklování, kompostování a šetření elektřinou a teplem.
„Dánové považují přírodu za posvátné útočiště. Děláme vše, co je v našich silách, abychom se o přírodu ve městech postarali,“ říká místní Mia Kristine Jessen Petersen.
3. Curitiba (Brazílie)
Ze všech měst v Jižní Americe má pouze Curitiba nadprůměrné skóre v žebříčku. V šedesátých letech minulého století zde vybudovali jeden z prvních rozsáhlých autobusových systémů na planetě. Díky velkému využívání veřejné dopravy má Curitiba jednu z nejvyšších kvalit vzduchu.
4. San Francisco (Kalifornie)
V Severní Americe je na prvním místě San Francisco. Město se pyšní jednou z nejvyšších mír recyklace na světě, a to 77%. Je zde totiž vyžadováno oddělení recyklovatelných a kompostovatelných materiálů od běžného odpadu. Mnohým obyvatelům také záleží na tom, kde a jak se jejich jídlo vyrábí. Snaží se proto jíst jídlo vyrobené v jejich blízkosti. Mnoho čtvrtí tak má své vlastní farmářské trhy.
5. Kapské město (Afrika)
Díky prosazování větších úspor energie a většímu využívání obnovitelných zdrojů, dělá druhé největší město Jihoafrické republiky jedny z největších ekologických kroků v Africe. Z první komerční větrné farmy začalo Kapské město využívat energii v roce 2008.
„Stále více cyklistických tras je k dispozici, farmářské trhy jsou velmi populární a kuchaři kladou důraz na místní produkci,“ uvedla rezidentka Sarah Khan.
„Mnoho lidí žijících v naší komunitě má solární energetické systémy a pěstuje si vlastní zeleninu,“ řekla zakladatelka a ředitelka městské cyklistické kampaně Bicycle Cape Town Leonie Mervis. „Máme také výbor pro životní prostředí, který pracuje na podpoře ekologických iniciativ.“