Alergie jsou v populaci velmi časté, ať už se jedná o alergii na pyl, nebo potraviny. K přehnané reakci imunitního systému ale může dojít i v případě léčiv. Alergie na penicilin by dle vědců mohla souviset s jedním genem imunitního systému.
Penicilin je léčivo účinné proti mnohým bakteriálním infekcím. Je často antibiotikem první linie. Jedná se ale také o jednu z nejčastějších příčin alergií na léky. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA přibližně 10 % lidí tvrdí, že mělo alergickou reakci na penicilin.
Nyní se vědcům podařilo najít genetickou souvislost s touto přecitlivělostí. U alergií na léky se totiž stejně jako v případě jiných alergií jedná o nepřiměřenou reakci našeho imunitního systému. Alergie na penicilin obvykle začínají v dětství, ale mohou časem ubývat.
Lidé s alergií na penicilin by mohli mít dle studie genetickou změnu v genu imunitního systému, který pomáhá tělu rozlišovat mezi našimi vlastními buňkami a škodlivými bakteriemi a viry. Jedná se o gen histokompatibilního komplexu HLA-B, uvedla výzkumnice Kristi Krebs na virtuálním setkání American Society of Human Genetics 2020.
Již několik předchozích studií spojilo změny v genech HLA se špatnými reakcemi na konkrétní léky. Například jedna varianta genu HLA-B byla spojena s nežádoucími reakcemi na léčbu HIV/AIDS zvanou abakavir.
Pro tuto studii prohledal tým zdravotnické záznamy, které obsahovaly genetické informace lidí, kteří sami nahlásili alergii na penicilin. Pomocí několika genetických nástrojů objevili vědci konkrétí místo na chromozomu 6 (variantu nazvanou HLA-B*55:01), které by s tímto zdravotním problémem mohlo souviset.
Problémem této studie ale je, že alergii nahlásili lidé sami a nebyla potvrzena testem, je tedy možné, že někteří účastníci byli nesprávně klasifikováni.
Dle předchozí studie totiž přibližně 90% pacientů, kteří tvrdí, že jsou alergičtí na penicilin, může léčivo bezpečně užívat.