Rover NASA Perseverance minulý čtvrtek přistál na povrchu rudé planety. Kamera na roveru vlastní přistání i povrch Marsu zaznamenala. NASA videozáznam nyní zveřejnila. „Mám z toho husí kůži pokaždé, když to vidím,“ uvedl inženýr David Gruel z laboratoře Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadeně v Kalifornii.
Robotická sonda Perseverance americké vesmírné agentury NASA přistála minulý čtvrtek na Marsu. Díky kameře, kterou na sobě rover měl, se nyní můžete podívat na videozáznam, který se agentura rozhodla ukázat.
Videozáznam je dlouhý přes tři minuty a začíná rozevřením padáku sondy, poté, co vstoupila do atmosféry Marsu. Sonda se na záznamu postupně přibližuje k povrchu planety přičemž jsou vidět říční delty, krátery i členitý terén Marsu. Následně dojde k oddělení tepelného štítu a poté je rover spuštěn k zemi na třech lanech. Kamera zachytila také oblaka prachu a po dosednutí roveru, část sondy odlétá. Perseverance tak může zahájit svou misi.
„Je těžké vyjádřit, jak emotivní to bylo a jak vzrušující to bylo pro všechny,“ řekl zástupce vedoucího projektu Matt Wallace o shlédnutí videozáznamu poprvé a dodal, jak byli nadšení. „Lidé byli jako děti v cukrárně.“
Vědci NASA také poprvé zveřejnili „zvuk Marsu“. Perseverance totiž nese i mikrofon, takže je schopný nahrávat zvuky marťanského povrchu. Na prvním zvukovém záznamu jsou slyšet poryvy větru a dle inženýrů by mohlo být slyšet i praskání kol roveru.
Na prvních snímcích je vidět zem, která je pokryta kameny, jež mají v sobě díry. „V závislosti na původu hornin mohou tyto díry znamenat různé věci,“ uvedla vědkyně Katie Stack Morgan. Vědecký tým si myslí, že díry mohou být od plynů unikajících ze sopečné horniny, jak se láva ochladí. Další možností je pak tekutina, která by horninu rozpouštěla.
Robotická sonda Perseverance putovala vesmírem k povrchu Marsu téměř 7 měsíců. 18. února přistála u místa nazvaného kráter Jezero. Jejím cílem je hledat známky života z dávné minulosti a vyvrtávat vzorky, které by měly budoucí mise přepravit k analýze na Zemi.