Opalovací krém není vždy levný, proto nikoho moc nepotěší, když ho úplně nespotřebuje. Ale bez ohledu na to, kolik krému zbylo v tubě, pokud ho nespotřebujete, lepší je ho další sezónu už nepoužívat. A to zejména tehdy, pokud již uplynulo datum, do kdy jste mohli výrobek bezpečně používat.
Případ Morgan Vacalové jasně ukazuje, proč je lepší to nedělat. Američanka se na TikToku podělila o to, co se jí stalo, když používala opalovací krém po expiraci. Přiložené video mluví za všechno. Každý, kdo ho uvidí, hned pochopí, proč mladá žena svůj příspěvek komentuje slovy „Nebuďte hloupí, zkontrolujte si datum spotřeby na opalovacím krému.“ Chce tak varovat jiné lidi, aby nezažili něco podobného.
@morganvacala Reply to @katestachiw ♬ Sunroof – Nicky Youre & dazy
Ve videu na sociální síti je vidět, jak se Vacalová uzdravuje z popálenin, přičemž její pokožka má zpočátku puchýře a olupuje se. „Hojilo se to asi dva až tři týdny,“ píše a komentuje ve videu. Do této nepříjemné zkušenosti prý nikdy neměla podobný problém. Od té doby jsou však podle jejích slov jejími nejlepšími přáteli klobouky.
@morganvacala Don’t be stupid, check the expiration date on your sunscreen. #sunpoisoning #burn #fyp #burnsurvivor #imdumb #seconddegreeburn #burns ♬ Originalton – POV’s
Při používání staršího krému určeného k ochraně pokožky před sluncem byste měli být skutečně obezřetní. Po určité době neklesá jen UV ochrana, jak napsali v roce 2021 francouzští vědci v časopise Chemical Research in Toxicology. Při delším skladování se totiž mohou vytvářet i karcinogenní látky.
Tým z univerzity Sorbonna a francouzského národního výzkumného úřadu CNRS nechal uměle stárnout přibližně tucet opalovacích krémů s oktokrylenem jako UV filtrem a zkoumal, zda a do jaké míry se synteticky vyrobený UV filtr degradoval. Ukázalo se, že z oktokrylenu se stala látka benzofenon.
Benzophenone Accumulates over Time from the Degradation of Octocrylene in Commercial Sunscreen Products https://t.co/S2VtohGweu
— Haereticus Environmental Laboratory (@HaereticusL) September 13, 2021
Dostane-li se na kůži, může to podle vědců spustit vyrážky, záněty či přecitlivělost, ale i rakovinu jater či lymfom. Dokázat to měly i pokusy na zvířatech. Molekula ovlivňuje podle odborníků také štítnou žlázu a reprodukční orgány. Žádají proto zákaz těchto dvou látek.