Švédská společnost Myrkl začala ve Spojeném království prodávat pilulky proti kocovině, které údajně už po 60 minutách odbourají z organismu až 70 procent alkoholu. Přesto je podle vědy účinnějším lékem na kocovinu pít méně alkoholu, píše server The Conversation.
Švédská společnost Myrkl prodává ve Velké Británii „zázračné“ pilulky proti kocovině. Přípravek údajně efektivně potlačí krátkodobé účinky alkoholu, jako je euforie či úzkost.
Pilulky obsahují dvojici střevních bakterií Bacillus subtilis a Bacillus coagulans vyprodukovaných z fermentovaných rýžových otrub. Tyto bakterie přirozeně rozkládají alkohol na vodu a oxid uhličitý.
A new anti-hangover supplement has just gone on sale in the UK.
The pill contains gut-friendly bacteria.
An expert delves into whether these pills can really prevent a hangover.
— The Conversation (@ConversationUK) July 6, 2022
Kapsle odolná vůči kyselinám chrání bakterie před agresivním žaludečním prostředím. Bakterie se tak mohou bezpečně dostat do střev, kde se většina alkoholu vstřebává do krevního řečiště, píše web The Conversation.
Společnost Myrkl doporučuje užít dvě pilulky, první 12 hodin před odchodem na zábavu a druhou po.
Funkčnost pilulek od společnosti Myrkl je ovšem založena na jediné studii. Čtyřiadvacet dospělých bílých mužů každý den po celý týden užívalo buď dvě pilulky Myrkl, nebo placebo. Vědci jim následně podali menší množství alkoholu odvozené od jejich tělesné hmotnosti. Dvě hodiny pak měřili množství alkoholu v jejich krvi.
Nedostatečné důkazy
Vědci zjistili, že během prvních 60 minut se množství alkoholu v krvi u konzumentů pilulek Myrkl snížilo o 70 procent ve srovnání s konzumenty placeba.
Studie však trpí několika nedostatky, upozorňuje The Conversation. Vědci oznámili výsledky pouze od 14 osob z 24, neboť 10 z nich mělo již na začátku studie nižší hladiny alkoholu v krvi.
Kromě toho Myrkl doporučuje konzumaci dvou pilulek před a po konzumaci alkoholu. Ve studii přitom dobrovolníci brali denní dávku dvou pilulek celý týden a alkohol dostali od vědců jen jednou.
What makes myrkl unique #ShareMyMyrkl pic.twitter.com/n2mgDkaOP5
— myrkl (@myrkl_UK) June 30, 2022
Výzkum rovněž neodpověděl na otázku, zda pilulky Myrkl fungují u mužů a žen či různých kulturních a etnických skupin stejně. Nebo na to, jestli jsou efektivní u osob s nemocí jater a střev.
Efektivitu střevních bakterií ovlivňuje životní styl, například kouření či dieta. Alkohol se navíc vstřebává do krve v závislosti na fyzické hmotnosti, pohlaví a spotřebě potravy. Tyto faktory mohou zvýšit či snížit účinek pilulek. Samotná studie skutečně vykázala rozdílné výsledky, což snižovalo její přesnost.
Probiotika navíc mohou narušit u nemocných lidí přirozenou rovnováhu zdravých střevních bakterií, což může vést k infekcím.
Nejlepším možným lékem proti kocovině tak zůstává kontrolovaná konzumace alkoholu.