Rwandská věznice Gitarama si klidně může připsat prvenství mezi nejšpinavějšími a nejbrutálnějšími věznicemi na světě. Je považována za jedno z nejpekelnějších míst vůbec. Bývalý guvernér přitom připouští, že je možné, že někteří z vězňů jsou nevinní. Článek o ní se objevil v The Mirror.
Brutální vězení na okraji hlavního města Rwandy, Kigali, bylo postaveno v roce 1960. Původně budova sloužila jako ubytovna pro britské dělníky, později byla přeměněna na věznici koncipovanou pro 400 vězňů. V současné době se jich zde však tísní více než 7 000. Bývalo přitom ještě hůř. Odhaduje se, že na svém vrcholu po děsivé rwandské genocidě v polovině 90. let v ní přebývalo neuvěřitelných 50 000 vězňů.
World’s ‘most inhumane’ jail where ‘prisoners eat bodies of dead lags to survive’ https://t.co/d5qD4JAEdT
— Charlena (@Charlen79003508) July 14, 2022
Muži si našli místo k sezení nebo stání, kde se dalo, někteří dokonce spali na otevřených latrínách, nasáklých lidskými výkaly. I dnes je Gitarama nepředstavitelně drsné prostředí. Vězni dostávají jen malé množství jídla a kvůli enormní přeplněnosti věznice tam dochází k častým rvačkám. Má se za to, že někteří vězni se dokonce uchylují k pojídání těl mrtvých, aby přežili. Píše to The Mirror s odkazem na zprávu Akorra.com.
Nedostatek jídla však není jediný problém. S tolika muži shromážděnými v nehygienických podmínkách se tu ve velkém šíří nemoci. „V Gitaramě každý den umírá půl tuctu lidí. Pokud vypukne epidemie, nikdo neví, kolik jich může zemřít.“ Říká Brigitte Troyon z Mezinárodního výboru Červeného kříže, který poskytuje lékařskou pomoc rwandským věznicím.
World’s worst jails where inmates stitch mouths shut, eat RATS and stuff corpses in drains https://t.co/F3Pyhyu0gw #SmartNews
— Jason Powell (@jmp_worldwide) August 20, 2021
Zlámané kosti a hnijící končetiny
Vězni potřebují lékařskou pomoc velmi často. Nejčastěji prý přicházejí s následky bití –zlomenými kostmi nebo pokousáním (38 %). V důsledku stání na špinavé, výkaly pokryté zemi mnoho vězňů postihne gangréna na nohou (41 %) a prsty na nohou začnou hnít, dokud úplně neodpadnou. Jen v roce 1995 zemřelo v Gitaramě více než 1000 mužů. Dokonce i dnes lze zápach výkalů a hnijícího masa rozpoznat až na kilometr daleko.
„Podmínky jsou zde naprosto nehumánní,“ říká Troyon. „Je nezbytné, aby se zlepšily.“ „Mezinárodní výbor Červeného kříže se domnívá, že ve třinácti rwandských věznicích zemřelo za poslední rok něco málo přes 2 000 lidí, většinou kvůli zdravotním problémům způsobeným v důsledku přeplnění,“ upozornil bývalý ministr zahraničí a věcí Commonwealthu, Sir Jeremy Hamley.
O to tristnější je vyjádření podplukovníka Charlese Kayonga, bývalého velitele Gitarama. „Neříkám, že naše metody byly vždy důkladné. Je možné, že někteří jsou nevinní,“ připustil. „Naprostá většina těchto lidí jsou ale zabijáci,“ dodal.