Vědci z Německa ve své studii založené na pozorování s pomocí speciálních kamer identifikovali u pavouků z čeledi skákavkovitých chování podobné REM fázi spánku. Znamená to, že mohou mít vizuální sny. Napsal o tom list Daily Mail.
Výzkum vedla evoluční bioložka na Univerzitě Kostnice v Německu Daniela Roessler. Ve své nové studii chtěla se svými kolegy zjistit, zda u pavouků nastává REM fáze spánku. Tato fáze je charakteristická rychlými pohyby očí, nízkou svalovou aktivitou a nízkoproudým EEG.
Spánek je společným znakem pozorovaným napříč druhy. Není však jasné, zda se u různých živočišných druhů spánkové fáze podobají. Konkrétně studie zaměřené na fázi spánku REM se zaměřují hlavně na suchozemské obratlovce, zejména na savce a ptáky.
Jumping spiders have REM-like twitches when they sleep, suggesting dreams may be much more widespread in the animal kingdom than previously realized. https://t.co/Kffb8rKsEC
— Scientific American (@sciam) August 8, 2022
Vzhledem k tomu, že hlavním znakem fáze REM jsou rychle se pohybující oči a že pohyblivé oči má jen omezený počet živočichů, výzkumy této fáze spánku jsou obtížné. Dvojnásob to platí v případě hmyzu a korýšů, kteří většinou mají oči složené.
Nikoli však Skákavka černá (Evarcha arcuata), pavouk z čeledi skákavkovitých. Tento noční predátor o velikosti lidského nehtu přesměrovává pohled při lovu kořisti právě díky pohyblivým sítnicím. Mláďata navíc mají dočasně průsvitnou kostru, což pozorování usnadňuje.
O čem se zdá pavoukům
Vědci použili podle deníku Daily Mail speciální kamery upravené k nočnímu pozorování těchto pavouků a sledovali periodické pohyby sítnic a záškuby končetin. Zaznamenali také kroucení končetin, při němž docházelo k častým koncentracím u hrudi.
Tohle chování se podle výzkumníků, jejichž studie byla publikována v časopise PNAS, podobá REM fázi spánku u suchozemských obratlovců, jako jsou lidé a další savci. „Tohle zjištění poskytuje přímý důkaz o stavu podobném REM fázi u suchozemských obratlovců,“ píší vědci.
Do spiders dream? A new study suggests they do.
These jumping spiders rapidly move their eyes and twitch during rest, suggesting they have visual dreams, never before observed in arachnids
[read more: https://t.co/LgVInDsNYB]pic.twitter.com/HebNYgMNB2
— Massimo (@Rainmaker1973) August 9, 2022
„Pohyby sítnice byly konzistentní, včetně pravidelného trvání a intervalů, přičemž obojí se v průběhu noci zvyšovalo,“ stojí dále ve studii. Podle nich se jeví pravidelnost kroucení končetin společně s pohyby sítnice jako různé projevy totožné fáze podobné spánku.
„Předpokládá se, že vzorce pohybů očí během spánku REM přímo souvisejí s vizuální scénou prožívanou během snění, což vyvolává hlubší otázku, jestli skákavkovití pavouci mohou prožívat vizuální sny,“ uvádějí autoři práce.
Vědci nejprve musejí potvrdit, že pavouci při této klidové fázi skutečně technicky spí. Zjistit to mohou testem reakce pavouků na spouštěče, které by je v případě spánku probudily