Japonka se rozhodla originálním způsobem oživit vymírající vesnici. Jako náhradu za lidi na území rozmístila vycpané panáky. Obec se stala rázem tím nejrušnějším místem s davy turistů.
Neuvěřitelný smysl pro kreativitu projevila japonská žena Ayano Tsukimi. Bylo jí líto, že se její rodná vesnice Nagoru na ostrově Šikoku, v prefektuře Tokušima, postupně vylidňuje. Již osmnáct let se zde nenarodil žádný nový obyvatel a ti zbylí vymírají.
Ayano Tsukimi has been creating life-sized dolls in place of deceased residents in her village for the last 10 years. pic.twitter.com/QTv3a4QaRy
— SERIOUSLY STRANGE (@SeriousStrange) August 25, 2015
Když se sem po letech přistěhovala kvůli starému otci, padl tu na ni obrovský smutek, trpěla osamělostí. Našla nečekané řešení. Klesající populaci nahradila stovkami strašidelných panenek v životní velikosti. O nečekaném úspěchu jejího nápadu napsal Daily Star.
Inside childless village without a birth in 18 years where creepy dolls replace kidshttps://t.co/h7yvb2HFnQ pic.twitter.com/C5kUM8FwC2
— Daily Star (@dailystar) June 2, 2022
Začalo to prý tím, že si ušila pannu jako náhradu za sousedku, která zemřela, aby si měla s kým povídat. Další výtvor měl ztělesňovat jejího otce, ten postavila do zahrady, aby plašil ptáky, kteří z pozemku vyzobávali sazenice. Z jejích ručních prací se stala závislost. Postupně po vesnici rozmístila na 350 postav vyrobených z hadrů, novin nebo knoflíků, oblečených do starého oblečení.
První „strašák“, jak je autorka nazývá, vás vítá už u cedule při vjezdu do vesnice. Potkáváte je v zahradách, u cest… V opuštěné škole jimi zaplnila celou třídu. Vycpané děti tam sedí v lavicích a pozorně sledují strnulého hadrového učitele. Opuštěná budova se proměnila v muzeum, stejně tak celá vesnice. Žena netušila, co její činorodost způsobí.
Dokumenty, každoroční festivaly
Trochu děsivě vypadající naaranžovaní lidé vzbudili takovou pozornost, že se sem začali hojně sjíždět turisté. Všichni chtěli kuriózní výzdobu vidět. Místo se stalo věhlasné jako „Vesnice panenek“. V rozhovoru pro CNN Travel Ayano řekla: „Nikdy jsem nečekala, že toto zapadlé místo budou navštěvovat lidé z celého světa. Před ´strašáky´ to byla jen obyčejná vesnice, o kterou vlastně nikdo nestál.“
Atrakce si všiml i filmař Fritz Schumann a v roce 2014 o Ayanině práci natočil dokument. Každou první neděli v říjnu se tu dokonce koná Festival strašáků, na kterém si každý může vlastnoručně vytvořit panenku podle svého.