Letos uplyne 100 let od objevení slavné Tutanchamonovy hrobky britským archeologem Howardem Carterem. Egypťané jej dlouho podezřívali z toho, že některé artefakty z naleziště kradl. Tyto zvěsti se šířily po generace a nikdy nebyly prokázány. Až do teď, napsal deník The Guardian.
Nakladatelství Oxford University Press připravuje vydání knihy nazvané Tutankhamun and the Tomb that Changed the World napsanou americkým egyptologem Bobem Brierem, uvedl deník The Guardian.
V díle má být zveřejněna korespondence související s nálezem slavné hrobky. Dopisy jsou součástí soukromé sbírky. Jeden z nich dokazuje, že britský archeolog Howard Carter, který hrobku egyptského faraona Tutanchamona objevil, z ní kradl cennosti.
Howard Carter stole Tutankhamun’s treasure, new evidence suggests https://t.co/Cv6q850N3H
— Monica Hanna (@monznomad) August 13, 2022
Dopis napsal britský egyptolog a filolog Alan Gardiner, jehož Carter pověřil překladem hieroglyfů v hrobce. Carter později Gardinerovi věnoval amulet, přičemž jej ujistil, že nepochází z hrobky.
Gardiner ovšem záhy zjistil, že amulet z hrobky pochází. Shodoval se totiž s jinými exempláři vyrobenými ze stejné formy. Potvrdil mu to tehdejší britský ředitel Egyptského muzea v Káhiře Rex Engelbach.
„Amulet, který jste mi ukázal, byl nepochybně ukraden z Tutanchamonovy hrobky. Je mi líto, že jsem se dostal do tak trapné situace,“ napsal v dopise Gardiner Carterovi a dodal, že neprozradil, odkud amulet má.
Egypťané zuřili
Hrobka mladého faraona byla plná trůnů, vozů a předmětů, které jej doprovázely na druhý břeh. Carter deset následujících let dohlížel na převoz těchto historických cenností do Káhiry po řece Nil. Artefakty vystavovalo Egyptské muzeum.
Mnoho lidí však Cartera podezíralo, že artefakty z naleziště krade. Ten tvrdil, že část pokladu někdo vzal ještě dlouho před objevením hrobky. Tohle tvrzení ovšem popřel jeden z jeho zaměstnanců Alfred Lucas.
Carter podle Lucase tajně vylomil ještě před oficiálním oznámení objevu hrobky dveře do pohřební komory, kterou následně znovu uzavřel a otvor zakryl. Odnesl si z ní řadu cenností, včetně šperků, které se prodávaly ještě po jeho smrti.
Bob Brier – Tutankhamun and the Tomb that Changed the World à paraître en octobre aux Oxford UP pic.twitter.com/H6DMh58NQa
— Florian Louis (@flr_louis) April 9, 2022
Podezření měla i egyptská vláda, s níž měl Carter podle Briea velice špatné vztahy. „Měli podezření, že krade,“ přiznal a dodal, že archeolog nikdy krádeže nepřiznal ani nepopřel.
Brier uvedl, že rozzuření Egypťané své podezření nebyli schopni prokázat. Carterovi však na nějaký čas zakázali do hrobky přístup.
Egyptské úřady například našly v hrobce číslo čtyři, kterou Carter využíval pro skladování artefaktů, dřevěnou hlavu Tutanchamona v životní velikosti připravenou v bedně luxusního britského obchodu. Archeolog hlavu ani nevedl v záznamech.
„Později se na trhu s egyptskými starožitnostmi objevily předměty z jeho pozůstalosti, které zjevně pocházely z hrobky,“ řekl Brier.