Komáři dokážou vnímat pachy několika různými cestami. V tomto ohledu se jedná o unikátní živočichy. Zjistili to vědci v New Yorku poté, co pozorovali komáry, kterým odstranili celou skupinu proteinů vnímajících lidské pachy. Jejich schopnost najít vhodnou kořist to nijak neovlivnilo. Napsal o tom The Guardian.
Komáři jsou neoblíbený hmyz. Snažíme se před jeho nálety chránit repelentem či dlouhými rukávy, ale většinou marně. Komáři si k naší kůži vždycky najedou cestu. Podle nové studie vědců z New Yorku to má svůj důvod. Ve vědeckém časopise Cell popisují mechanismus, díky němuž komáři efektivně vyhledávají oběti ideální ke kousnutí.
Komáři mají výborný čich. S jeho pomocí dokážou detekovat lidský pot, oxid uhličitý v lidském dechu a teplo lidské kůže. Člověk se od člověka liší a komáři podle těchto hodnot vyhledávají vhodnou oběť.
“The mosquito Aedes aegypti is specialised to bite humans, and it is believed that they evolved to do that because humans are always close to fresh water and mosquitoes lay their eggs in fresh water. We are basically the perfect meal.”https://t.co/TmSr2h0OpG
— James Bradley (@cityoftongues) August 18, 2022
Experti z Rockefellerovy univerzity odstranili z genomu komárů v laboratoři celou skupinu proteinů vnímajících lidské pachy. S překvapením zjistili, že zákrok neměl na jejich fungování žádný dopad. Hmyz dokázal efektivně hledat vhodnou kořist i poté.
Následně se tým zaměřil na pachové receptory v tykadlech komárů. S jejich pomocí tento hmyz zachycuje chemické látky v okolí. Neurony pak o nich vysílají signály do mozku. Vědci přišli na to, že pokud komáři přijdou o jeden či více receptorů, jejich schopnost detekovat lidské pachy to neovlivní.
Ideální potrava pro komáry
„Zjistili jsme, že ve srovnání s tím, co jsme se naučili u jiných živočichů, existuje skutečný rozdíl ve způsobu, jakým komáři kódují pachy, s nimiž se setkávají,“ citoval deník The Guardian bioložku Meg Younger z Bostonské univerzity, která patřila mezi hlavní autory výzkumu.
Zatímco většina živočichů disponuje specifickou sadou neuronů pro rozpoznání jednotlivých pachů, komáři je dokážou zachytit několika různými cestami. Tento efektivní mechanismus se mohl vyvinout v rámci adaptace na člověka.
„Komár tropický se specializuje na kousání lidí. Předpokládá se, že se k tomu vyvinul proto, že lidé jsou stále v blízkosti sladké vody, do níž komáři kladou vajíčka. Jsme v podstatě ideální potravou, takže pud najít člověka je nesmírně silný,“ vysvětlila Younger.
Younger tvrdí, že pochopením toho, jak komáří mozek zpracovává náš pach, může být využit k ochraně před komářími kousnutími. Tento hmyz přenáší nemoci, jako je malárie, horečka dengue a žlutá zimnice.
Vědci například mohou vyvinout směsi, které by pro komáry byli atraktivnější než lidé. Nebo speciální repelenty zaměřené na receptory a neurony detekující lidských pach. Snížit počet kousnutí totiž znamená snížit výskyt těchto nemocí.