Před 66 miliony let definitivně skončila éra dinosaurů. Zemi zasáhl osudový asteroid známý jako Chicxulub, jemuž vděčí za život člověk. Nyní učinil geolog náhodný objev nedaleko pobřeží Afriky v podobě impaktního kráteru, který vznikl dopadem jiné velké planetky ve stejném období. Mohlo jít o úlomek Chicxulubu. Napsal o tom magazín Forbes.
Impaktní kráter, jehož úplně náhodou ve svých datech objevil geolog Uisdean Nicholson z Heriot-Wattovy univerzity v Edinburghu po výzkumu tektonického rozdělení mezi Jižní Amerikou a Afrikou, vytvořil podle nové studie publikované ve Science Advances asteroid, který dopadl před 66 miliony let do moře asi 500 kilometrů od západního pobřeží Afriky.
Asteroid, který dostal jméno Nadir, dopadl na Zemi ve stejném období, v němž vymřeli dinosauři následkem dopadu planetky Chicxulub do Mexického zálivu. Podle vědců asteroid způsobil spíše regionální zkázu.
What Killed The Dinosaurs? New Discovery In Africa Hints At Multiple Asteroid Strikes, Say Scientists https://t.co/ZzXZ7lL3Zb
— Forbes Europe (@ForbesEurope) August 18, 2022
Nicholson vysvětlil, že dopad Nadiru ovlivnil hlavně Atlantský oceán. Pravděpodobně vyvolal zemětřesení o síle 6,5 až 7 stupňů, které zdvihlo tsunami dosahující výšky až jednoho kilometru. Když vlna dorazila do Jižní Amerika, mohla podle něj mít výšku pěti metrů.
„Ačkoli byly důsledky mnohem menší než kataklyzma dopadu Chicxulubu, Nadir významně přispěl k místní devastaci,“ dodala podle magazínu Forbes Veronica Bray, spoluautorka studie a vědecká pracovnice z Arizonské univerzity.
Možná spojitost s Chicxulubem
Impaktní krátery vznikají dopadem velkého tělesa na zemský povrch. Nicholsonův nález odpovídá přesně takovému útvaru. Má přesný poměr hloubky a výšky, výšky okrajů a výšky centrálního výčnělku. Ten vytváří sediment, když je při dopadu spolu s horninou vytlačován tlakem nárazu.
Aby vědci prokázali, že se opravdu jedná o impaktní kráter, museli by ze dna kráteru s pomocí vrtu odebrat minerály. Bez ohledu na to ovšem nese všechny jeho znaky. Vzácnější je o to více, že se jedná o podmořský impaktní kráter.
Celkem se na naší planetě nachází 200 objevených impaktních kráterů, z čehož méně než 20 z nich leží na dně moře. Geolog Mark Boslough, který se na studii nepodílel, řekl, že studií takto rozměrných impaktních podmořských kráterů můžeme pochopit dopady planetek do oceánů.
Kráter měří v průměru 8 kilometrů. Z toho Nicholson odvodil, že asteroid mohl mít šířku kolem 400 metrů.
Otázkou je, zda Nadir souvisí s Chicxulubem. Autoři práce připouštějí možnost, že se Nadir od většího asteroidu odlomil. Pokud by tomu tak bylo, někde na Zemi za sebou možná zanechalo stopy více jeho „sourozenců“.
Vědci nyní chtějí „vrtat do mořského dna“, aby potvrdili, že se jedná o impaktní kráter. Také chtějí určit jeho přesné stáří.