Na největších vrakovištích „superkár“ světa, která se nacházejí v Dubaji, běžně najdete odložená auta v hodnotě milionů. Jejich movití majitelé se je často ani neobtěžují prodat. Článek o tom vyšel v TrendRadars a Daily Star.
Auta za miliony, na která se zvolna snáší prach na dubajských vrakovištích, mají třeba jen o něco víc najeto, či lehce pomačkanou karoserii. Nic vážného. Většina lidí by si nechala vůz buďto opravit, nebo ho dala do bazaru. V Dubaji, v zemi bohatých, ale zpravidla končí ve šrotu jako kus bezcenného plechu.
Inside ‘world’s biggest’ supercar graveyard where rich drivers dump £170k cars in desert https://t.co/A63nzBvIIa
— TrendRadars (@RadarsTrend) September 8, 2022
Nejlidnatější město ve Spojených arabských emirátech a hlavní město emirátu Dubaj má hned několik takových vrakovišť „superaut“. Najdete v nich Lamborghini v hodnotě více než 4,8 milionu korun, špičková BMW, Ferrari, Audi, či Aston Martiny. Většina z nich tam byla odtažena poté, co byla nalezena opuštěná, nebo byla odebrána majitelům soudy kvůli dluhům. „Některá z aut tam ale majitelé zanechali jen proto, že si koupili nové,“ píše Daily Star.
Luxus na odpis
„Pokud je nahlášen automobil, který někde dlouho parkuje bez známek zájmu majitele, vládní úředníci mu dají patnáctidenní lhůtu, kdy si může vůz vyzvednout. Pokud tak dotyčný neučiní, vůz skončí ve šrotu – což se stává velmi často,“ píše DailyStar. „Podle Gulf News je takových případů 2000 až 3000 ročně a většinou jde o drahé značky,“ dodává se v článku.
Většina vrakovišť se nachází v dubajské čtvrti známé jako „průmyslové město“. Podíváme-li se na jednoho z nich, Copart UAE Auctions LLC, na Google maps, jsou zde vidět řady pěkných aut. Ta podle serveru čekají na prodej v aukci nebo použití na díly. I na dalším vrakovišti, Scrap Any Car, ve kterém kdysi natáčeli pro Top Gear, jsou namačkaná auta jedno na druhém – od Volkswagenů až po nejvyšší třídy Mercedesů. Většinu z těchto „vraků“ opraví a prodají dál. „Těchto aut se často ujmou i místní policejní složky,“ dodává online deník.
Kvůli přísnému právu šaría dlužníci v Dubaji nemohou vyhlásit bankrot. Zabaví jim majetek a hříšníci jdou okamžitě do vězení. Zabavená auta putují do aukce nebo jsou prodána na díly. Výtěžek jde na splacení dluhu. Poté může být dlužník propuštěn. Mnoho vozů pak končí právě v rukou policie, protože se považují za majetek dubajské vlády. Pokud jsou ve vyhovujícím stavu a požadované značky, přestaví je na velmi extravagantní policejní vozy.