Ve svých 21 letech zahynul na jedné z bitevních lodí během nečekaného útoku japonského letectva na americkou námořní základnu v Pearl Harbor na Havaji. Až po dlouhých 80 letech od události, která vtáhla Spojené státy do druhé světové války, se jej podle BBC News podařilo identifikovat a s poctami pohřbít, informoval deník The Washington Post.
Herbert Jacobson byl členem posádky bitevní lodi USS Oklahoma. Plavidlo se 400 námořníky na palubě během útoku japonského letectva na americkou námořní základnu v Pearl Harbor na Havaji zasáhlo torpédo.
Jacobson patřil mezi tisíce dalších, kteří úder japonského císařského námořnictva v roce 1941 nepřežili. Podle stanice BBC trvalo dva roky, než se podařilo vrak jeho lodi najít.
BBC Alert! Herbert Jacobson killed during WWII attack on Pearl Harbor buried https://t.co/ZHZkrIocjy pic.twitter.com/L4uFfRBwsn
— Jason S ♋ (@theluckyman) September 14, 2022
Mnoho z obětí, včetně Jacobsona, však nebylo možné identifikovat. V těch dobách totiž neexistovaly pokročilé metody, jaké máme dnes.
Proběhlo hned několik neúspěšných pokusů o identifikaci. Muži byli nejprve podle deníku The Washington Post pohřbeni v Oklahomě.
Několik let od jejich objevení proběhl pokus identifikace podle zubů. Neúspěšně. Následně byli pohřbeni v Pacifickém národním hřbitově, který se nachází v kráteru v havajském městě Honolulu.
Totožnost prozradila DNA
Další neúspěšný pokus o identifikaci nastal v roce 2003. Americké ministerstvo obrany pak oznámilo opětovnou exhumaci ostatků za použití pokročilých metod, včetně analýzy DNA, v roce 2015.
„Nyní máme možnost tyto pozůstatky forenzně otestovat a vytvořit identifikace,“ řekla tehdy forenzní antropoložka Debra Prince Zinni.
Jacobson byl pohřben v úterý na Arlingtonském národním hřbitově ve Virginii za přítomnosti jeho potomků, kteří jej nikdy neměli šanci vidět. Obřad doprovázely odklady kvůli pandemickým restrikcím.
Identifikace Jacobsona umožnila jeho rodině tuto dávnou kapitolu konečně uzavřít. Jeho matka podle agentury AP každého 7. prosince, kdy k útoku na základnu došlo, plakala. A to proto, že netušila, co se s jejím synem stalo.
Napadení Pearl Harboru platí za nejsmrtelnější útok na Ameriku po 11. září. Trval pouhé dvě hodiny a padlo při něm 2400 Američanů. Většinu americké tichomořské flotily nepřátelská letadla zničila nebo poškodila.
Tehdejší americký prezident Franklin Roosevelt den poté vyhlásil Japonsku válku. V ten okamžik Spojené státy vstoupily do druhé světové války.
Pearl Harbor stále funguje jako námořní základna, muzeum a památník.