Dinosauři vymřeli před 66 miliony let, přesto je příčina jejich konce předmětem neustálých spekulací. S překvapivým zjištěním přišla nová studie, na níž upozornil sever Space. Dinosaury nevyhubil asteroid, pouze k tomu dopomohl. Nebezpečí číhalo přímo na Zemi, napsal web SciTechDaily.
Obecná představa o vyhynutí dinosaurů před 66 miliony let je, že do Mexického zálivu do oblasti zvané Chicxulubu dopadl obří asteroid, který vyhubil většinu života na Zemi, včetně dinosaurů.
V posledních letech se však objevilo nemálo výzkumů, které si pohrávaly s myšlenkou, že v této události sehrálo roli více faktorů. Nejčastějším předmětem těchto studií jsou sopky.
An asteroid and volcano ‚double punch‘ doomed the dinosaurs, study suggests https://t.co/6HhWCSitrB pic.twitter.com/bGl5BoOSTg
— SPACE.com (@SPACEdotcom) September 21, 2022
O jejich podílu na vymření našich gigantických předchůdců přinesla podle serveru Space zatím nejpřesvědčivější důkazy nová studie publikovaná v časopise PNAS. Podle této práce asteroid vymírání podpořil, ale jeho další příčinou mohly být vulkanické erupce.
Výzkum vedl docent věd o Zemi na Dartmouthské univerzitě Brenhin Keller. On se svým výzkumným týmem objevil důkazy o sopečném otisku, takzvaném povodňovém čediči. Datuje se do doby, v níž dinosauři vyhynuli.
Vyvřelé provincie
Web SciTechDaily vysvětlil, že se jedná o typ otisku, který se tvoří po sérii menších vulkanických erupcí či po jedné obrovské, která lávou pokryje rozsáhlé území. Pak se vytvoří vyvřelé horniny ve stupňovitém uspořádání, jimž geologové říkají velké vyvřelé provincie.
Vědci se v této studii snažili spojit objevené vyvřelé provincie s pátým, tedy posledním masovým vymíráním. K tomu použily trojici zavedených souborů dat.
Zjistili, že tyto oblasti se zdají být v souladu s posledním hromadným vymíráním a dalšími významnými klimatickými a environmentálními událostmi.
V době křídového vymírání měly indický subkontinent zasáhnout masivní sopečné erupce. Vytvořily 500 000 kilometrů čtverečních velkou plochu čedičových lávových proudů. Tato oblast je dnes známa jako Dekanská plošina.
Erupce mohly mít dalekosáhlé globální následky pro klima. Prach zahalil sluneční světlo, planeta se ochladila, což vedlo k vymírání vegetace a následně i živočichů. K vymírání mohly přispět i toxické výpary.
Vědci následně vytvořili náhodně generované osy, s jejichž pomocí otestovali 100 milionů variací toho, co se mohlo v tomto období stát. Zjistili, že vztah mezi masivními sopečnými erupcemi a masovým vymíráním nemůže být náhodou.
Podle studie dinosauři vyhynuli jak kvůli erupcím na dekanské plošině, tak dopadem asteroidu do Mexického zálivu.