Armáda USA patří mezi ty nejvyspělejší a největší na světě. Není proto divu, že mnoho legendární techniky pochází právě odtud. Jedním takovým ikonickým mazlíkem se stal MRAP MaxxPro. Těžkotonážní obrněné vozidlo, které má za úkol jediné. Ochránit posádku před nástražnými minami, palbou z ručních zbraní a jinými delikátnostmi typickými pro válku.
Ze Spojených států v roce 2007 vyjel legendární MaxxPro. Vozidlo, které si, a to doslova, vydobylo respekt napříč celým světem. Pokřtěno bylo válkami, jako byla ta irácká, nebo afghánská. Přestože u osobního vozidla by se už jednalo prakticky o veterána, u armádní techniky plynou roky poněkud pomaleji. K dnešku se vyrobilo přes 9000 kusů této nestvůry, která disponuje silným motorem, extrémně odolným pancířem a dvojitou zadní nápravou. To umožňuje této hračce pojmout pár těch vojáčků navíc. Najdeme zde i další detaily, které vypovídají o prozíravosti vojenských inženýrů. MaxxPro dokonce se vší parádou používá i armáda AČR. Kvalita se prodává sama. Pojďme se na tento kolos podávat pořádně zblízka.
Design
Vzhled legendárního býka jménem MaxxPro zarazí svou propracovaností. Existují mnohem silnější a těžší kapacity, než je právě tento obrněnec, nicméně stále se díváme na 13,5 tuny tvrdé váhy. Přední část se svou maskou připomíná typický truck, zadní pak pancéřový krunýř pro maximální bezpečí pěchoty. Stejně mnoho jiných obrněnců, také MaxxPro je zkonstruován s podvozkem do tvaru V. Dokáže tak lépe odklonit ničivé účinky výbuchů náloží, a to i těch o hmotnosti 7 kg. Slušný výsledek, nemyslíte? Dalším skvělým faktorem je šroubovaný pancíř. Oproti svařovanému nese výhodu v tom, že poškozené pláty jdou velice efektivně vyměnit.
Specifikace
Celkově se do této těžkotonážní šelmy poskládá až 10 vojáků. Dva coby posádka, zbytek sedí v zadním prostoru. Přestože MaxxPro měří přes 7 metrů a váží přes 13 tun, dokáže jet rychlostí až 132 km/h. To vše díky motoru MaxxForce D8.7I6.
Verdikt
Dnes slouží tento obr napříč světem u více než 30 armád. Mezi nimi je i ta česká, slovenská, ale třeba také turecká, rumunská a jiné. Hodnota této speciality se pohybuje kolem 13,3 milionu korun. Nejedná se tedy zrovna o tu nejlevnější hračku. O to více je ale jasné, že na bojišti se na ni můžeme vždy spolehnout.