Američtí chirurgové provedli ve snaze zachránit život umírajícímu veteránovi teprve druhou transplantaci srdce prasete. Pacient dýchá sám a orgán funguje dobře bez podpůrných přístrojů. Prasečí srdce či ledviny mohou pomoci během nedostatku orgánů pro transplantaci. Informuje o tom South China Morning Post.
Veterán amerického námořnictva a otec dvou dětí Lawrence Faucette (58 let) nutně potřeboval transplantaci srdce. Kvůli svému cévnímu onemocnění a vnitřnímu krvácení ale neměl na zákrok nárok, uvedl deník South China Morning Post.
V pořadníku čekatelů se umístil příliš nízko. Přednost zpravidla dostávají pacienti s vyšší šancí na přežití a na co nejdelší dožití. Faucette v podstatě čekal na jistou smrt. Zachránil ho však jeden prasečí dárce.
A genetically modified pig heart has been transplanted into a man with heart disease – he is breathing on his own and the heart is functioning without support. https://t.co/WExRuvtmUr
— New Scientist (@newscientist) September 25, 2023
Srdce prasete (xenotransplantát) dodané společností Revivicor z Blacksburgu ve Virginii úspěšně transplantovali chirurgové z Lékařské fakulty Marylandské univerzity, kteří se o zákroku rozepsali na univerzitním webu.
Orgán má deset genetických modifikací, při nichž byly některé prasečí geny nahrazeny lidskými ve snaze snížit rizika odmítnutí imunitním systémem. Pacient po operaci sám dýchá a srdce funguje dobře bez podpory přístrojů.
Budoucnost zvířecích orgánů
Pacient rovněž pro jistotu užívá léky proti odmítnutí orgánu a podstoupil terapii pro zabránění možných infekcí. Jedná se totiž o druhý takový zákrok provedený chirurgy v Marylandu, přičemž ten první skončil smrtí pacienta v důsledku infekce.
David Bennett zemřel poté, co se po jeho organismu rozšířil prasečí vir přenesený z transplantovaného srdce. V případě Faucettea ale vypadá operace nadějně, i když on sám přiznal, že to zatím ještě nelze říci s jistotou.
„Teď mám alespoň naději,“ uvedl pacient. „Budu bojovat zuby nehty o každý nádech.“ Podle lékařů budou následující týdny kritické, rychlé pozitivní přijetí prasečího srdce pacientovým organismem ale dává naději i jim.
A zvířecí orgány jsou zase příslibem pro čekatele na transplantaci. Mnoho z nich totiž během čekání na orgány zemře. Další nadějí jsou vypěstované orgány ve zvířatech. Tohoto úspěchu dosáhli experti v Číně.
Vypěstovali prasečí embrya obsahující ledviny s lidskými i vepřími buňkami. V tomto případě však hovoříme o velice experimentální vědě, která může skončit neúspěchem. I transplantace zvířecích orgánů je zatím příliš riziková.