Berete si do postele chytrý telefon? Před tímto zlozvykem teď varoval britský prodejce matrací MattressNextDay. Číhá na něm desetkrát více bakterií než na vašem záchodovém prkénku a vaše postel je pro ně doslova rájem. Na novou studii upozornily deníky Metro a Daily Mail.
Někdo si stále bere do postele knížky, někdo zase chytrý telefon. Nedělejte to, varuje výzkum financovaný společností MattressNextDay. Pokud tak učiníte, můžete očekávat invazi škodlivých bakterií do vašich peřin.
Nejen že tedy riskujete horší spánek kvůli modrému světlu, koledujete si rovněž o vyrážky, oční infekce, průjem, bolesti hlavy a nemoci jako zánět močových cest a středního ucha, ve vzácných případech zápal plic nebo dokonce sepsi.
Scientists issue urgent warning about using your phone in bed https://t.co/l2KUwTQs7H pic.twitter.com/zKBKMBdK0Q
— Daily Mail Online (@MailOnline) October 14, 2024
Člověk se každý den dotkne telefonu zhruba 2 617krát denně. Podle starších studií na něm přebývá až desetkrát více bakterií než na vašem záchodovém prkénku. Mezi nimi se nejčastěji vyskytuje Pseudomonas aeruginosa, píše Metro.
Tak jako další bakterie skrývající se na površích mobilních telefonů, také této vyhovuje vlhké a teplé prostředí. V posteli se proto rychle množí. Kromě toho si bakterie přenášíme na obličej, když se ho během dne automaticky dotýkáme.
Čistíte někdy svůj mobil?
Vědci v rámci výzkumu nového provedli stěry deseti chytrých telefonů a deseti chytrých hodinek. Mobily z něj vyšly jako nejméně hygienické – na jejich površích se nachází více bakterií než na televizních ovladačích, píše Daily Mail.
Nejčastější bakterií vyskytující se na těchto přístrojích skutečně je P. aeruginosa. Jejím přirozeným prostředím je vlhká půda, ale i třeba švábí výkaly. Zbavíte se jí pravidelným čištěním přístrojů antibakteriálními přípravky.
Výrobci jako Apple sami doporučují čištění antibakteriálními ubrousky nebo jinými vhodnými prostředky. Většina lidí však své přístroje zanedbává. To neplatí jen o telefonech. Pouze 10 procent dotázaných firmou MattressNextDay si jednou měsíčně vyčistí chytré hodinky.
Nosí je přitom na zápěstí, když se potí při cvičení. Celkem 70 procent dotázaných uvedlo, že si své chytré hodinky nikdy nečistí. Bakterie jsou, jak společnost upozorňuje, většinou neškodné. Citlivějším jedincům ale mohou způsobit nepříjemné problémy.