Vědci z Oxfordu stojící za vývojem vakcíny proti nemoci covid-19 se zaměřili na další hrozbu – dýmějový mor. Výzkum nové vakcíny pohánějí obavy z návratu nebo mutace historického patogenu, který sice spojujeme hlavně se středověkem, ale stále se ve světě vyskytuje. A představuje rostoucí hrozbu. Informují o tom Daily Star a GB News.
Bakterii Yersinia pestis si obvykle spojíme se středověkem. V minulosti způsobila několik devastujících pandemií známých jako „černá smrt“ a zabila miliony lidí. V roce 1300 vyhubila podle některých odhadů polovinu evropské populace. Nákazu šířily krysy a blechy, přičemž se přenášela i mezi lidmi.
Covid jab boffins develop Black Death vaccine over fears it could spark pandemic https://t.co/7o6VvEaXc8 pic.twitter.com/4rHjD9xPMK
— Daily Star (@dailystar) January 6, 2025
Oxfordské vědce zodpovědné za vakcínu Oxford-AstraZeneca bakterie podle listu Daily Star znepokojuje. My ji sice spojujeme hlavně s minulostí, v některých částech světa se však stále vyskytuje a hrozí její zmutování a globální rozšíření. Tým dokonce varuje, že tato rizika neustále rostou, přičemž neexistuje žádná ochrana v podobě vakcín.
Mor se stal menší hrozbou díky antibiotikům, která by však mohla být v případě mutace bakterie neúčinná, varují experti.
mRNA technologie
Vakcína by měla být účinná proti bubonické, septické a pneumonické formě moru. Klinické studie s účastí 40 dospělých dobrovolníků začaly už v roce 2021 a vypadají slibně. Brzy budou výsledky zveřejněny v (nespecifikovaném) odborném časopisu, kde projdou recenzním řízením, uvedl Profesor Andrew Pollard, ředitel Oxford Vaccine Group.
Podle serveru GB News funguje vakcína stejně jako očkovací látka proti covidu-19. Imunitní systém je trénován na geneticky modifikovaném viru bez infekčního potenciálu. Opakování vakcinace pak jeho obranyschopnost zesiluje. Když se organismus nakazí, imunitní systém dokáže s vetřelcem bojovat efektivněji.
Výzkum má dva klíčové významy. Tím hlavním je efektivní ochrana před případnými budoucími pandemiemi moru. Tím druhým je ukázka toho, jak rychle dokáže vědecká komunita reagovat na nové zdravotní hrozby. To ukázal už covid, kdy dokázali vědci rychle vyvinout nové mRNA vakcíny.
Vytvoření zásob těchto vakcín kvůli hrozbě mutace bakterie doporučují britské vládě i vojenští odborníci. Podle nich by navíc byla očkovací látka prospěšná v případě možné biologické války.