Akademie věd ČR podpoří české vědce granty Lumina quaeruntur a Praemium Academiae, díky kterým se budou věnovat projektům s širokým využitím – od studia asteroidů po výzkum patogenních hub. Granty, jež mohou dosáhnout až desítek milionů korun, umožní oceněným vědcům vytvořit nebo rozšířit vlastní vědecké skupiny a posunout hranice poznání.
Program Lumina quaeruntur, který Akademie věd ČR poprvé představila v roce 2018, přináší až čtyři miliony korun ročně na podporu inovativních projektů. Tato podpora, vyplácená po dobu pěti let, umožňuje mladým vědcům založit vlastní týmy. Mezi letošními oceněnými je například Vít Hubka z Mikrobiologického ústavu AV ČR, jehož výzkum propojuje klinickou a veterinární sféru s cílem zefektivnit prevenci nemocí přenášených ze zvířat na člověka. Radio Prague International informuje, že grant obdržel i Masafumi Imai z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR na výzkum planetárních rádiových emisí.
Akademická prémie Praemium Academiae, kterou Akademie věd ČR uděluje již od roku 2007, nabízí špičkovým vědcům ještě vyšší finanční podporu, až 30 milionů korun na šest let. Tento grant byl letos udělen Petru Pravcovi z Astronomického ústavu AV ČR, který se specializuje na fyziku asteroidů a binárních asteroidů. Dle iDNES.cz se díky těmto prostředkům bude moci zaměřit na detaily, které mohou přispět k ochraně Země před potenciálními kolizemi s vesmírnými tělesy.
Mezi dalšími oceněnými je Ivo Šulák z Ústavu fyziky materiálů AV ČR, který se věnuje výzkumu superslitin, využitelných například v energetice či letectví. Lumina quaeruntur podpoří i projekty zaměřené na biologii a ekologii, jako je práce Dannyho Haelewaterse z Biologického centra AV ČR, který studuje symbiotické vztahy v přírodě a dosud málo probádané druhy hub.
Granty cílí nejen na rozvoj české vědy, ale také na zvýšení její konkurenceschopnosti v globálním měřítku. „Čeští vědci tak mají příležitost získat stabilní finanční podporu pro projekty s velkým potenciálem,“ uvedla předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Finanční zázemí umožňuje vědcům nejen realizovat výzkum na vysoké úrovni, ale také přilákat do svých týmů odborníky z celého světa.