Protiraketové systémy Patriot jsou pro USA a jejich spojence již dlouho vyhledávanou ochranou proti blížícím se raketám. V Evropě, na Blízkém východě a v Tichomoří chrání před potenciálními údery z Íránu, Somálska a Severní Koreje. Nyní systém Patriot poputuje také na Ukrajinu, aby v zemi posílil protivzdušnou obranu, informuje agentura AP.
Tento týden se objevila zpráva, že USA souhlasily s odesláním baterií Patriot na Ukrajinu, o což prezident Vodomyr Zelenskyj usiloval již několik měsíců, aby posílil protivzdušnou obranu své země. Američtí představitelé dohodu potvrdili a brzy se očekává oficiální oznámení. Odborníci však varují, že účinnost systému je omezená a že nemusí ve válce změnit pravidla hry.
EXPLAINER: What can the Patriot missile do for Ukraine? https://t.co/CHTxzgV9X5
— MSN (@MSN) December 15, 2022
Co je to Patriot?
Patriot je řízený raketový systém země-vzduch, který byl poprvé nasazen v 80. letech 20. století. Může zaměřovat letadla, řízené a balistické střely krátkého doletu. Každá baterie Patriot se skládá z odpalovacího sytému na nákladním automobilu s osmi odpalovacími zařízeními, z nichž každé pojme čtyři střely, pozemního radaru, řídící stanice a generátoru.
Americké baterie jsou pravidelně nasazovány po celém světě. Kromě toho Patrioty provozují nebo nakupují také Nizozemsko, Německo, Japonsko, Izrael, Saúdská Arábie, Kuvajt, Tchaj-wan, Řecko, Španělsko, Jižní Korea, Spojené arabské emiráty, Katar, Rumunsko, Švédsko, Polsko a Bahrajn.
„Systém Patriot je jedním z nejrozšířenějších, nejspolehlivějších a nejosvědčenějších systémů protivzdušné obrany,“ uvedl Tom Karako, ředitel projektu protiraketové obrany v Centru pro strategická a mezinárodní studia.
Cena za systém
V průběhu let byly systém Patriot a jeho rakety průběžně upravovány. Současná cena za jeden náboj je přibližně 4 miliony dolarů, odpalovací zařízení stojí každé zhruba 10 milionů dolarů, uvedla CSIS ve své červencové zprávě o protiraketové obraně. Při této ceně není rentabilní ani optimální používat systém Patriot k sestřelování mnohem menších a podstatně levnějších íránských dronů, které Rusko nakupuje a používá na Ukrajině.
„Střílet raketou za miliony dolarů na dron za 50 tisíc dolarů je ztrátové,“ řekl Mark Cancian, plukovník námořní pěchoty ve výslužbě a hlavní poradce CSIS.
Obavy z nasazení
Baterie Patriot může vyžadovat až 90 vojáků k obsluze a údržbě. USA se dlouhé měsíce zdráhaly poskytnout tento složitý systém, protože vyslání jednotek na Ukrajinu k jeho obsluze je pro Bidenovu administrativu nevýhodné.
Existovaly však také obavy, že nasazení systému by mohlo Rusko vyprovokovat, nebo riziko, že by vystřelená raketa mohla skončit na ruském území, což by mohlo konflikt ještě více vyhrotit. Naléhavé prosby ukrajinských představitelů a devastace civilní infrastruktury v zemi, včetně ztráty elektřiny a tepla v době táhnoucí se zimy, nakonec překonaly výhrady USA k dodávkám Patriotů.
Klíčovou překážkou bude školení. Američtí vojáci budou muset vyškolit ukrajinské síly, jak systém ovládat a udržovat. Armádní vojáci zařazení do praporů Patriot absolvují rozsáhlý výcvik, aby byli schopni efektivně lokalizovat cíl, zaměřit ho radarem a zahájit palbu.
USA vycvičily ukrajinské vojáky i na další složité zbraňové systémy, včetně vysoce mobilních dělostřeleckých raketových systémů, známých jako HIMARS. V mnoha případech se jim podařilo zkrátit výcvik a dostat ukrajinské jednotky na frontu během několika týdnů. Úředníci odmítli poskytnout podrobnosti o tom, jak dlouho bude výcvik Patriotů trvat a kde přesně bude probíhat, napsala agentura AP.
Schopnosti Patriota
Ukrajina čelí celé řadě ruských hrozeb a Patriot je proti některým z nich skutečně vhodný. Proti jiným už tak užitečný není.
Jeden z bývalých vysoce postavených vojenských představitelů obeznámených se systémem Patriot uvedl, že bude účinný proti balistickým raketám krátkého doletu a představuje jasný důkaz podpory USA, ale jedna baterie průběh války nezmění.
Tento úředník, který hovořil pod podmínkou anonymity, protože dohoda s Ukrajinou ještě nebyla zveřejněna, poznamenal, že jedna baterie Patriot má dlouhý palebný dosah, ale může pokrýt pouze omezenou oblast, co se šířky týče. Jako příklad lze uvést, že Patrioty mohou účinně chránit malou vojenskou základnu, ale nemohou plně ochránit velké město, jako je Kyjev. Mohly by zajistit pokrytí pouze části města.
Patrioty jsou často nasazovány jako prapor, který zahrnuje čtyři baterie. To ovšem nebude případ Ukrajiny, která podle představitelů obdrží pouze jednu baterii.
Patriot má oproti systému S-300, který nyní Ukrajinci využívají, výkonnější radar, který lépe rozlišuje cíle. Má ale svá omezení, uvedli Karako i Cancian.
Přesto by schopnost systému Patriot zaměřit některé balistické rakety a letadla mohla potencionálně ochránit Kyjev, pokud by ruský prezident Vladimir Putin splnil svou trvalou hrozbu nasazení taktického jaderného zařízení. „To by však záviselo na způsobu jakým by byla (jaderná) zbraň dodána,“ uvedl Karako. „Pokud by se jednalo o gravitační bombu dopravenou válečným letadlem, systém by mohl zaměřit letadlo, pokud by se jednalo o křižující nebo balistickou raketu krátkého až středního doletu, mohl by případně zachytit i tu,“ dodal.
Společnost Raytheon, která systém Patriot vyrábí, uvádí, že se od roku 2015 podílela na 150 zachycených balistických raketách. Úspěšnost systémů Patriot však byla opakovaně zpochybňována. Zpráva vládního úřadu pro kontrolu odpovědnosti z roku 1992 uvedla, že nenašla důkazy, které by potvrzovaly zprávy o tom, že systém dosáhl ve válce v zálivu sedmdesáti procentní úspěšnosti proti raketám Scud. V roce 2018 byla zpochybněna úspěšnost Saúdské Arábie při používání Patriotů proti střelám vypáleným húthijskými povstalci v Jemenu, když se objevila videa, na nichž systémy selhávají.
Kromě schopností systému Patriot je však jeho nasazení především významným důkazem o podpoře Ukrajiny. „Je v tom hodně symboliky,“ řekl Cancian.