Evropská unie spustila ambiciózní projekt Iris2, který má za cíl vytvořit vlastní satelitní síť. Ta má zajistit bezpečnou komunikaci pro vlády a armády a zároveň konkurovat síti Starlink Elona Muska. Projekt představuje důležitý krok k větší technologické suverenitě EU.
EU plánuje vybudovat konstelaci 290 satelitů, které zajistí bezpečnou konektivitu pro členské státy. Podle deníku Guardian budou satelity sloužit nejen pro vládní účely, ale také pro komerční využití. Síť umožní připojení napříč Evropou a poskytne služby, jako je sledování počasí, obrana nebo dohled na hranicích.
EU signs $11B deal for sovereign satellite constellation to rival Musk’s Starlink https://t.co/53doOkoBDU
— TechCrunch (@TechCrunch) December 16, 2024
Projekt Iris2 navazuje na starší evropské satelitní programy, jako jsou Galileo a Copernicus. Guardian připomíná, že Velká Británie se po brexitu rozhodla opustit spolupráci na programu Galileo a nyní pracuje na vlastních satelitních projektech. Patří mezi ně například vojenský satelit Tyche nebo plánovaný satelit Juno, který má být vypuštěn v roce 2027.
Evropská satelitní síť bude zahrnovat satelity na střední a nízké oběžné dráze Země. Technologie má být schopná konkurovat Muskovi nejen počtem satelitů, ale také výkonností. „Jedná se o významný krok k evropské suverenitě a bezpečné konektivitě,“ uvádí prohlášení EU.
Do vývoje se zapojí přední evropské společnosti, jako jsou Airbus Defence and Space, Thales Alenia Space nebo Deutsche Telekom. Projekt má být financován z rozpočtu EU a jeho realizace se odhaduje na 12 let. První komerční i vládní služby by mohly být spuštěny v roce 2030.
Evropský zájem o satelitní komunikace posílily geopolitické hrozby, například ruská invaze na Ukrajinu nebo kybernetické útoky. Jak uvádí Guardian, satelitní síť Iris2 má Evropě zajistit větší odolnost vůči podobným rizikům a posílit její technologickou nezávislost.