Koronavirus přinesl rok strachu, úzkosti a osamělosti, ale výroční zpráva o štěstí World Happiness Report zveřejněná v pátek naznačuje, že pandemie lidi nezlomila, informovala stanice BBC a agentura AP. Žebříček tradičně opanovalo Finsko, Česká republika se umístila ve druhé desítce.
Autoři reportu zjistili, že zatímco se emoce s nástupem pandemie měnily, dlouhodobá spokojenost se životem tolik ovlivněna nebyla. „Zjistili jsme, že když se na celou situaci lidé dívají z dlouhodobého hlediska, v uplynulém roce prokázali velkou odolnost,“ uvedl ekonom z Kolumbijské univerzity Jeffrey Sachs, jeden ze spoluautorů zprávy.
Výroční zpráva vypracovaná pro OSN hodnotí 149 zemí na základě hrubého domácího produktu na osobu, průměrné délky života a názorů obyvatel. Respondenti na stupnici od 1 do 10 uvádějí, jak velkou sociální podporu cítí, pokud jsou v problémech, jakou svobodu mají při tvorbě vlastních životních rozhodnutí. Dále hodnotí míru korupce v zemi, ale také velkorysost.
Kvůli pandemii byly průzkumy pro v pořadí devátý report provedeny v méně než 100 zemích. Hodnocení indexů pro ostatní národy bylo založeno na odhadech z historických údajů.
Evropské země obsadily devět z 10 nejvyšších příček, doplnil je Nový Zéland. Mezi top 10 patří Finsko, Dánsko, Švýcarsko, Island, Nizozemsko, Norsko, Švédsko, Lucembursko, Nový Zéland a Rakousko.
Bylo to již čtvrtý rok po sobě, kdy se Finsko dostalo na vrchol. „Zjišťujeme, že spokojenost se životem je údajně nejvyšší v sociálních demokraciích severní Evropy,“ prohlásil Sachs. „Lidé se v těchto zemích cítí bezpečně, takže důvěra je vysoká. Vláda je považována za důvěryhodnou a čestnou a důvěra v sebe navzájem je vysoká.“
Relativní úspěšnost Finska v boji s pandemií covidu-19 mohl přispět k důvěře, které se těší tamní vláda. Země přijala rychlá a rozsáhlá opatření k zastavení šíření viru a počet obětí v souvislostí s nemocí je jeden z nejnižších v Evropě. Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse v zemi na covid-19 dosud zemřelo 805 osob.
Žebříček štěstí má i svůj opačný konec
Nejméně šťastní jsou lidé v Afghánistánu, následuje Lesotho, Botswana, Rwanda a Zimbabwe.
Autoři zprávy uvedli, že významně vyšší frekvence negativních emocí se vyskytla ve více než třetině zemí, což pravděpodobně poukazuje na dopady pandemie. Ve 22 zemích se však situace zlepšila. Několik asijských zemí si vedlo lépe než v loňském žebříčku, přičemž Čína se posunula z 94. místa na 84.
Index ve srovnání s loňskou zprávou, která byla založena na informacích z doby před pandemií, celkově vykazoval jen malou změnu v úrovních štěstí.