Grónský ledovec se rozpadá stále rychleji. Praskliny se za posledních pět let zvětšily a prohloubily, ukazuje studie Durham University. Důvodem je oteplování oceánů.
Od roku 1992 způsobilo tání vzestup hladiny moře o 14 mm. Led se také pohybuje do oceánu rychleji. „Dříve se změny sledovaly v horizontu desetiletí, nyní vidíme výrazné změny během pěti let,“ říká Tom Chudley z Durham University.
The #Greenland Ice Sheet is cracking open more rapidly as it responds to climate change. Research led by @TomChudley @GeogDurham found crevasses had significantly increased in size and depth in just five years https://t.co/kII1NrDe9i@LeverhulmeTrust pic.twitter.com/7iL8iPxVVj
— Durham University (@durham_uni) February 3, 2025
Vědci analyzovali satelitní snímky z let 2016–2021. Data ukazují, že praskliny rostou rychleji, než se čekalo. Chudley potvrzuje, že změny souvisejí s globálním oteplováním.
Podle deníku Guardian modely nemusí dostatečně zohledňovat dynamické nestability. Ty mohou do roku 2100 zvednout hladinu moře až o metr, do roku 2300 dokonce o deset metrů.
Tání Grónska zapadá do širšího trendu. Arktida by mohla být v létě úplně bez ledu už v příštím desetiletí. Důsledky by mohly být zásadní pro ekosystémy i klima.
Vědci volají po lepších modelech a přesnějších předpovědích. Chudley zdůrazňuje, že je nutné plánovat a přizpůsobit se rostoucí hladině moře.