Země na Islandu se rozervala jako kus papíru. Tato scéna připomněla katastrofický snímek 2012, apokalypsa jako ve filmu ale v tomto případě nehrozí. Island vyhlásil stav nouze kvůli sérii zemětřesení preventivně v obavách z erupce sopky Fagradalsfjall. Informují o tom list Daily Star a televize BBC.
Vozovka ve městě Grindavík na islandském poloostrově Reykjanes doslova pukla a rozevřela se jako v katastrofickém snímku 2012. Země zde působí spíše jako tekutá kapalina než pevná látka, upozornil list Daily Star.
Fotografie rozervané silnice se staly populární na sociální síti X, dříve známé jako Twitter, kde si několik uživatelů na kontroverzní film vzpomnělo. Puklinu potvrdili i odborníci, kteří provedli nad vozovkou přelet vrtulníkem.
Streets in #Iceland
An eruption is getting closer… pic.twitter.com/ccnQRj19oE
— Erika #PlanetaryDefense (@ExploreCosmos_) November 14, 2023
Zaznamenali velkou trhlinu v centru města, z níž vychází pára. K apokalyptickému konci světa jako ve filmu sice nedojde, Islandský meteorologický úřad (IMO) se však obává erupce sopky Fagradalsfjall, která se na poloostrově nachází.
Island vyhlásil podle televize BBC stav nouze poté, co série zemětřesení vyvolaly obavy z erupce sopky. Na poloostrově byly zaznamenány v posledních týdnech tisíce otřesů. Z noci na pondělí zaznamenala IMO celkem 900 otřesů.
Úřad se obává velkého množství magmatu pod povrchem. Vulkanolog Thorvaldur Thórdarson z Islandské univerzity ve státním rozhlase upozornil, že k výbuchu sopky může dojít v následujících hodinách až dnech.
Situaci není radno podceňovat
„Myslím, že erupci můžeme očekávat zanedlouho, za pár hodin či dní. Pravděpodobnost erupce znatelně vzrostla,“ prohlásil Thórdarson. Otřesy se v pátek podle IMO přesunuly směrem ke Grindavíku.
Pod městem se podle úřadu nahromadilo magma. Ve čtvrtek uzavřely úřady na poloostrově geotermální lázně Modrá laguna. Islandský úřad pro civilní obranu se kvůli obavám IMO rozhodl pro evakuaci asi čtyř tisíc obyvatel Grindavíku.
IMO uklidnil, že bezprostřední nebezpečí veřejnosti nehrozí. Evakuace je preventivního, nikoli nouzového charakteru, úřad totiž nechce situaci podceňovat. Sopka Fagradalsfjall se nachází nedaleko města. Naposledy vybuchla loni v srpnu.
Island je se svými třiceti aktivními sopkami vulkanicky nejaktivnějším regionem světa. Časté otřesy nedávno vysvětlil server Iceland Magazine. Pod ostrovem se rozprostírá magmatická skvrna, tedy gigantické ložisko magmatu.
Island navíc leží na rozhraní eurasijské a americké zemské desky, na takzvaném Středoatlantickém zlomu. Ostrov se kvůli tomu trhá ve dví. V jeho středu vzniká trhlina, která je každý rok o zhruba dva centimetry větší.