Jihokorejský odvolací soud dnes nařídil Japonsku odškodnit 16 žen, které byly za druhé světové války nuceny sloužit v nevěstincích pro japonské vojáky. Odvolací soud tak zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance, který žádost žen a jejich příbuzných o kompenzaci v roce 2021 zamítl, informovala agentura Reuters.
Ženy, které se obrátily na soud v roce 2016, požadují každá 200 milionů wonů (3,4 milionu Kč) jako odškodné. Soud v metropoli Soulu jejich žádost v roce 2021 zamítl, což zdůvodnil jurisdikční imunitou cizích států vůči soudním řízením v Japonsku. Organizace pro lidská práva tento verdikt kritizovaly.
South Korea court orders Japan to compensate 'comfort women', reverses earlier ruling https://t.co/Dimbc7GyB6 pic.twitter.com/gfcPStXVsy
— Reuters (@Reuters) November 23, 2023
Odvolací soud dnes rozhodl ve prospěch žen. „Je rozumné se domnívat, že existuje společné mezinárodní právo, které neuznává imunitu státu,“ uvedl v prohlášení odvolací soud. „Případ spadá do jurisdikce Jižní Koreje, protože žalobkyně žijí v této zemi a žádají odškodné za činy, které jsou podle práva této země považovány za protizákonné,“ dodal soud.
Téma sexuálních otrokyň dlouhodobě komplikuje vztahy mezi Jižní Koreou a Japonskem. Podle Tokia otázku sexuálních otrokyň vyřešila dohoda o normalizaci vztahů mezi Jižní Koreou a Japonskem z roku 1965 a další dohoda mezi oběma zeměmi z roku 2015. Ta zahrnovala japonskou omluvu a nabídku, že Tokio vloží miliardu jenů (asi 150 milionů Kč) do fondu pomoci obětem. Soul se na oplátku zavázal, že přestane Japonsko v této citlivé otázce kritizovat.
Japonsko zatím na dnešní verdikt jihokorejského odvolacího soudu nereagovalo. Pětadevadesátiletá aktivistka I Jong-so, která je mezi ženami žádajícími odškodnění, rozhodnutí soudu přivítala. „Jsem opravdu vděčná,“ prohlásila se slzami v očích při odchodu ze soudní síně. Dodala přitom, že ji mrzí, že tuto zprávu nemůže sdílet s dalšími oběťmi, které již zemřely.
Historikové odhadují, že takzvaných „utěšitelek“, jak jsou nedobrovolné válečné prostitutky eufemisticky nazývány, bylo asi 200.000. Šlo nejen o Korejky, ale také o Číňanky, Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí. Většina z nich je nyní již po smrti.
Japonsko okupovalo Korejský poloostrov od roku 1910 do roku 1945 a části Číny v letech 1931 až 1945. Během druhé světové války pak bylo Japonsko součástí osy Berlín-Řím-Tokio a spáchalo na okupovaných územích řadu zločinů.