Podle australské psycholožky Cass Dunn se poslední dobou šíří zlozvyk „rušení plánů na poslední chvíli“, odborně nazývaný JOMO. Má nám přinášet obrovskou úlevu a radost. Expertka radí, jak v případě tohoto problému nejlépe postupovat. Tématu se věnuje Daily Mail.
Domluvit si aktivitu s přáteli a na poslední chvíli bez vážného důvodu dát přednost domácímu lenošení. Často i za cenu zcela nesmyslných výmluv, které nám nikdo neuvěří. Lidé v internetových diskuzích přiznávají, že zrušili schůzku například proto, „že mají lupy“, „musí hlídat květiny“ nebo „se mazlit se svými domácími zvířaty“. Pocit ze zrušení plánu je však slastný a stává se závislostí. To je fenomén JOMO, který má být pozůstatkem z doby covidových omezení. V Daily Mail o tom promluvila psycholožka Cass Dunn.
What is JOMO? Rising trend sees people cancel plans last minute to embrace the joy of missing out – and you will NEVER believe their excuses
via https://t.co/Y7QqGbaj5c https://t.co/Dcg2jzVgY5— TheTinfoilGirl™️ (@SasquatchInABag) September 22, 2022
Podle Daily Mail 34 procent lidí z mladší generace přiznalo, že se svým přátelům často vymluví se slovy „zapomněl jsem“, nebo „něco mi do toho vlezlo“. „Tři ze čtyř Australanů řekli, že se vymluvili, ať už to byla pravda nebo lež, aby nikam nemuseli, protože se jim prostě nikam nechtělo,“ říká psycholožka Cass Dunn v rubrice Femail.
Polovina všech Australanů pak prý přiznává, že po rozhodnutí zůstat doma cítí nával vzrušení. Dr. Dunn říká, že si často děláme plány do budoucna a někomu něco slíbíme, protože se „v tu chvíli cítíme dobře“. Avšak nezvážíme, jak se asi budeme cítit v daný den. „Nakonec nás tato rozhodnutí dostihnou a my jsme konfrontováni s realitou, že jsme souhlasili s něčím, co vlastně nechceme. JOMO je v podstatě pravý opak FOMO – strach z promeškání,“ upřesňuje.
Opojný dopamin
To podle doktorky vede k vnitřnímu neklidu, protože stojíme před rozhodnutím, zda jít ven, když se nám nechce, nebo zklamat někoho, na kom nám záleží. „Když sebereme odvahu poslat textovou zprávu, že rušíme plány, zažijeme nejen okamžitou úlevu, ale také čirou radost. Náš mozek zasáhne záplava dopaminu. A to je opravdu dobrý pocit,“ vysvětluje.
„Opravdu není lepší pocit, než poslat ten život měnící text se zrušením plánů, abyste místo toho mohli skočit na pohovku,“ interpretuje doktorka osoby trpící JOMO. Mezi oblíbené domácí aktivity po zrušení domluveného prý patří sledování televize na gauči nebo pojídání zmrzliny. Výzkum zmrzlinářské společnosti Ben a Jerry’s údajně ukázal, že tento trend je nejsilnější v Generaci Z (lidé narození od poloviny 90. let 20. století do roku 2012).
Dr. Dunn zároveň říká, že lidé by se neměli bát na rovinu říci druhé straně, že se jim plán už nechce uskutečnit. Nehledat zbytečné výmluvy a nepředstírat, že jim není dobře. „Neměli bychom se cítit provinile za to, že upřednostňujeme vlastní potřeby,“ říká. Ještě radostnější je pak podle psycholožky to, když plány skrečuje ten druhý. „Takže když to zruším, doufám, že se mému příteli uleví stejně tak jako mně,“ nastiňuje myšlenkové pochody.